افزایش و استمرار عرضه سیمان در بورس کالا، بازار را متعادل می کند

0
2

به گزارش مگنت به نقل از کالاخبر، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس به شرایط بازار سیمان کشور اشاره کرد و گفت: پس از جریان قطع برق در کارخانه های سیمان و فولاد، این دو صنعت با چالش قیمت و کمبود عرضه مواجه شدند، در شرایطی که تا قبل قطعی برق مشکلی در روند معاملات وجود نداشت.

ایری افزود: در حالی که کشور با کمبود برق مواجه بود، هیات دولت تصمیم گرفت تا  مصرف برق کارخانه های سیمان و فولاد را کاهش دهد تا بتوانیم ثبات را در تامین برق کشور برقرار کند که البته این تصمیم تبعاتی را برای این دو صنعت به دنبال داشت.

 این نماینده مجلس در ادامه درباره افزایش قیمت سیمان طی ماه های اخیر بیان کرد:  از زمانی که موضوع قطعی برق در صنعت سیمان مطرح شد قیمت این محصول افزایش پیدا کرد این در حالیست که براساس یک اقدام بزرگ و منطقی، تصمیم گیری برای کشف قیمت سیمان در بورس کالا از چند ماه پیش گرفته شد که این اتفاق به تولیدکننده و مصرف کننده سیمان به دلیل شفافیت مبادله و کشف واقعی قیمت کمک شایانی می کند.

او اظهار داشت: متاسفانه طبق انتظارها با ایجاد هر چالشی در بازار، عده ای از گروه ها و دلالان از شرایط سوء استفاده می کنند و به دنبال آن هستند تا روند شفاف معاملات کالاها لطمه ببیند چراکه سود این افراد در معاملات سنتی و غیرشفاف است تا از رانت های قیمتی نهایت بهره را ببرند.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: اما تصمیم درست و براساس منافع تولید و مردم این است که اجازه دهیم عرضه سیمان در بورس کالا با سرعت و حجم بیشتر انجام شود تا با حل مشکل امروز بازار یعنی کمبود عرضه، قیمت ها نیز متعادل شود.

بیشتر بخوانید
تشکیل کمیته‌ ای برای عرضه ۱۰۰درصدی سیمان تولیدی در بورس کالا

وی در پایان تاکید کرد: مجلس از شفافیت و عرضه سیمان در بورس کالا حمایت می کند که در این مسیر امیدواریم با تصمیم سیاست گذاران، شاهد عرضه های گسترده سیمان در بورس کالا همزمان با حل مشکل برق تولیدکنندگان باشیم که در این صورت، شاهد تعدیل قیمت سیمان و روان سازی عرضه ها و معاملات در بورس کالا خواهیم بود.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید