تاثیرات ویتامین C و سقط جنین در بارداری

 

همانطور که می­دانید ویتامین c یکی از ویتامین ­های مهم.و ضروری برای بدن هر انسانی است . ویتامین c در بدن باعث ساخته شدن کلاژن می­شود . کلاژن پروتئینی است که ساختار استخوان­ ها ، غضروف­ ها و تاندون­ های بدن را تشکیل می­دهد . از آنجایی که کلاژن نقش زیادی در جوان ماندن پوست.دارد برای شادابی پوست شما نیز بسیار مفید است . تاثیرات ویتامین C و سقط جنین در بارداری

ویتامین c در جذب آهن نقش مهمی ایفا می­کند و کم خونی را کاهش می­دهد . این ویتامین برای قوی کردن سیستم ایمنی بدن ، جوان سازی پوست ، التیام.بهتر و سریعتر زخم­ها و استحکام استخوان­ها بسیار مفید و ضروری است .

تاثیرات ویتامین C و سقط جنین در بارداری

از آنجایی که این ویتامین محلول در آب است و خاصیت.آنتی اکسیدانی دارد ، می­تواند به درمان بسیاری از بیماری­ها مثل سرطان و عفونت­های مختلف کمک کند . ویتامین c باعث جلوگیری از فشار خون بالا.در بارداری که به آن پره اکلامپسی گفته می­شود نیز جلوگیری می­کند .

مصرف ویتامین c در مادران باردار تاثیرات ویتامین C و سقط جنین در بارداری

وجود ویتامین c در بدن همه افراد حتی مادران باردار ضروری است . مقدار ویتامین c که به مادران باردار توصیه می­شود 85 میلی گرم در روز است . مرکبات بزرگ­ترین منبع ویتامین c هستند . از دیگر منابع ویتامین c به گریپ فروت ، سیب زمینی.کبابی ، اسفناج ، گوجه ، آناناس و کلم بروکلی می­توان اشاره کرد .

یکی از میوه­ های سرشار از ویتامین c کیوی است . در واقع کیوی 2 برابر پرتقال ، 6 برابر لیمو شیرین و 8 برابر سیب ویتامین c دارد . از دیگر ویتامین­ های این میوه مفید به ویتامین D وگروه.ویتامین­ های B می­توان اشاره کرد . این میوه همچنین دارای خاصیت ضد استرسی است . بانوان بارداری که استرس مادر شدن را.دارند می­توانند از این خاصیت کیوی استفاده کنند .

بیشتر بخوانید
دلایل نفخ شکم در دوران بارداری و درمان آن

بهترین راه برای جذب این ویتامین خوردن میوه­ها و سبزی­های.سرشار ویتامین c به صورت خام است . با پختن آن­ها مقدار زیادی از ویتامین خود را از دست می­دهند . پس مصرف کمپوت برای دریافت ویتامین c مناسب نیست .

کم یا زیاد بودن ویتامین c در مادران باردار تاثیرات ویتامین C و سقط جنین در بارداری

ضعف سیستم ایمنی بدن مادر و فرزند و مریض شدن پی در پی.مادر از بزرگ­ترین عوارض کمبود ویتامین c است . همچنین کمبود ویتامین c در جنین باعث آسیب مغزی.شدید می­شود که قابل برگشت نیست و منجر به بیماری اسکوربورت می­شود.که در آن لثه­ ها به دلیل نازک بودن مویرگ­ ها خونریزی می­کنند .

تاثیرات ویتامین C و سقط جنین در بارداری

توجه داشته باشید که مصرف زیاد ویتامین c تا قبل از چهار.هفتگی باعث سقط شده و در ماه­های بالاتر تنها باعث بوجود آمدن مشکلاتی چون کاهش.خون ، اکسیژن و مواد مغذی در کودک می­شود . در نهایت این مشکلات به معلولیت.فرزند و تولد آن با وزن کم منتهی می­شود .

رابطه ویتامین c و سقط جنین

به اعتقاد برخی مصرف قرص ویتامین c یک روش خانگی.مناسب برای سقط جنین است . با اینکه دلیل پزشکی خاصی برای آن وجود ندارد ، اما در برخی.از بانوان مصرف این ویتامین در چهار هفته اول بارداری.منجر به سقط جنین شده است که تنها.در 30 الی 40 درصد مواقع جواب می­دهد . این تئوری مصرف ویتامین c برای سقط جنین در.دهه 70 توسط انجمن فمنیست­ها شروع شد . آن­ها معتقد بودند که این ویتامین.را باید با سبزی جعفری مصرف کرد .

تنها دلیل مطرح شده برای این اتفاق ، بالا رفتن.استروژن از طریق مصرف ویتامین c است . بالا رفتن این هورمون باعث کم شدن پروژسترون که هورمون.مخصوص رشد جنین است شده و به سقط آن ختم شود .

بیشتر بخوانید
تاثیر منیزیم بر جنین و در دوران بارداری

باید توجه داشت که این روش تنها در برخی بانوان جوابگو بوده.و در برخی دیگر باعث سقط ناقص جنین و ماندن برخی قسمت ­های آن در رحم می­شود که بسیار خطرناک است . برای سقط جنین با ویتامین cباید مقدار زیادی از آن مصرف.کنید که این خود کاری خطرناک است .

در نهایت باید بگوییم که سقط جنین با قرص ویتامین c کار.عاقلانه­ای نیست و برای سقط کامل و بدون آسیب باید به دنبال راه دیگری گشت .

ویتامین c ممنوع  تاثیرات ویتامین C و سقط جنین در بارداری

مصرف بالای ویتامین c برای افرادی که دارای مشکلات زیر هستند.بسیار خطرناک است و به هیچ وجه نباید سراغ این روش بروند یا و از ویتامین c زیادی استفاده کنند .

ویتامین c ممنوع 

  • استفاده از داروهای ضد انقباض
  • داشتن کلیه­های حساس
  • داشتن سنگ کلیه و بیاری­های کلیوی
  • مشکل در متابولیسم ویتامین c
  • زیادی آهن در خون
  • رسوب آهن در بافت­های بدن
  • کمبود آنزیم گلوکز 6

 

منبع : www.parents.com

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید