ترازنامه ی مالیاتی در بورس چیست ؟

ترازنامه ی مالیاتی تصویری است در سایت کدال ، که اطلاعات مربوط به.دارایی ها ، بدهی ها ، حقوق صاحبان سهام شرکت و سایر اطلاعات.لازم در این زمینه را در اختیار داوطلبان قرار می دهد . در ادامه با ما همراه شوید تا درباره ی ترازنامه ی مالیاتی اطلاعات بیشتری را در اختیارتان قرار دهیم .ترازنامه ی مالیاتی در بورس چیست ؟

ترازنامه ی مالیاتی در بورس چیست ؟

بررسی ترازنامه ی مالیاتی ترازنامه ی مالیاتی در بورس چیست ؟

ترازنامه ی مالیاتی یکی از مهم ترین بخش های سهام یک شرکت.محسوب می شود که اطلاعات مهمی را در مورد شرکت در اختیار معامله گران قرار می دهد . معامله گران از طربق بررسی ترازنامه های مالیاتی شرکت ها می توانند سوده.ترین شرکت را انتخاب کرده و برای خرید و ورود به سهام شرکت اقدام کنند . ترازنامه در بخش بررسی صورت های مالی سهام قرار دارد.که در کنار آن ها می توان به صورت سود و زیان.شرکت ها و صورت جریان وجوه نقد نیز نگاه کرد .

بررسی سایر اطلاعات شرکت ها در کنار ترازنامه ی مالیاتی

پس از اینکه وارد سایت کدال شدید ، با جستجوی شرکت.مورد نظر خود ، در بخش اطلاعیه های شرکت می توانید اطلاعات.و صورت های مالی سالیانه را جستجو کرده و در همان قسمت ترازنامه های.مالیاتی را جستجو کنید . در داخل صورت های مالی سالیانه ترازنامه ، صورت.های سود و زیان شرکت ، جریان وجوه نقد و صورت خلاصه ی سرمایه گذاری ها نیز وجود دارد .

معادله ی ترازنامه ی مالیاتی

در بررسی اطلاعات و صورت های مالی تلفیقی در سایت کدال.به چهار ستون در سمت چپ و چهار ستون در سمت راست صورت های مالی برخورد خواهیم کرد . ستون های سمت راست دارایی های شرکت.و ستون های سمت چپ بدهی.ها و حقوق صاحبان سهام را نشان می دهد . در صورتیکه جمع دارایی های ستون های سمت چپ با جمع بدهی ها در ستون سمت راست.برابر باشد معادله ی اول ترازنامه.درستی صورت گرفته است و شرکت در ضرر نمی باشد .

بیشتر بخوانید
ریزش شاخص بورس‌های جهانی

دارایی های جاری و غیر جاری در ترازنامه ترازنامه ی مالیاتی در بورس چیست ؟

بخش دارایی های جاری ترازنامه همان طور که از نام آن.مشخص می باشد ، دارایی های از شرکت را نشان میدهد که نقد.بوده و یا در زیر یک سال امکان نقد شوندگی آن ها وجود دارد .
دارایی های غیر جاری نیز در مقابل آن قرار گرفته و سرمایه گذاری.های بلند مدت شرکت را که امکان نقد شوندگی آن.ها در کمتر از یک سال وجود ندارد را نشان می دهد .
توجه کنید در صورتی که محموع دارایی های جاری شرکت.بیشتر از دارایی های غیر جاری آن باشد ، یعنی شرکت سرمایه ی.زیادی هم اکنون در دست داشته و قدرتمند می باشد .

بررسی سایر بخش های ترازنامه ی مالیاتی

 

ترازنامه ی مالیاتی در بورس چیست ؟

در ادامه به بررسی سایر بخش های ستون های ترازنامه ی مالیاتی خواهیم پرداخت .

  • بدهی های جاری

بدهی های شرکت در روزهای آتی را نشان می دهد . معامله گران باید توجه داشته باشند که.میزان این بدهی ها زیاد نباشد چرا که.در این صورت احتمال پرداخت سود برای معامله گر کمتر خواهد بود .

  • دریافتی های جاری

چناچه شرکت مورد نظر کالای خود را فروخته و مبلغ آن را دریافت.نکرده باشد ، مقدار این مبلغ به قسمت دریافتی های جاری انتقال خواهد یافت .

  • مالیات پرداختی

یکی دیگر از ستون های ترازنامه ی مالیاتی می باشد و بهتر است.مالیاتی برای پرداخت شرکت وجود نداشته باشد و قبلا.شرکت مالیات های خود را تسویه کرده باشد .

  • سود سهام پرداختی ترازنامه ی مالیاتی در بورس چیست ؟

مقدار سودی که از هر سهم به سهام داران پرداخت خواهد شد را نشان می دهد .
توجه کنید مقدار سودی که هنوز پرداخت نشده و در آینده پرداخت خواهد شد .
بهتر است این مقدار کم باشد چرا که در صورت زیاد.بودن آن نشان دهنده ی بدهکار بودن شرکت به سهامدارانش می باشد .

  • ذخایر

میزان هزینه هایی که حسابرس به شرکت مورد نظر برای.پرداخت اعمال میکند ذخایز نوشته می شود .

  • پیش پرداخت ها و سفارشات شرکت

مربوط به خرید های شرکت می شود . یعنی مثلا شرکت کالایی را خرید کرده و هزینه ی آن.را پرداخت کرده است اما هنوز کالای مورد نظر خود را دریافت نکرده است .

  • دارایی های ثابت مشهود

دارایی هایی از شرکت که قابل دیدن باشند را شامل می شود . مانند زمین و تجهیزات شرکت ها .
توجه کنید که دارایی های ثابت.شرکت در محاسبه ی ارزش سهام شرکت جایگاه ویژه ای دارد .

  • سایر دارایی ها ترازنامه ی مالیاتی در بورس چیست ؟

دارایی هایی از شرکت در بخش های دیگر سرمایه گذاری را نشان می دهد . بخش های سرمایه گذاری این قسمت در یادداشت های همراه در دسترس است .

  • موجودی مواد و کالا

ترازنامه ی مالیاتی در بورس چیست ؟

کالا هایی از شرکت را نشان می دهد که تولید شده است . کم یا زیاد بودن این کالا ها ، نشان دهنده ی.سود یا زیان دهی شرکت نمی تواند باشد چرا که ممکن است.شرکت کالا های خود را فروخته باشد و کالای کمی هم اکنون داشته باشد.و یا فروش کمتری داشته باشد که کالاهایش هنوز در انبار است .
در غیر اینصورت می توان اینطور در نظر گرفت که زیاد بودن.کالا ها در انبار به علت تولید زیاد و خط تولید فعال شرکت می باشد .

بیشتر بخوانید
تفاوت EPS و DPS در بورس چیست ؟

مبانی اظهار نظر در صورت های مالی

مبانی اظهار نظر ، نظر حسایرس در مورد شرکت را مورد بررسی قرار می دهد . چنانچه در این قسمت به کلمه ی معقول از نظر.حسابرس برخورد کردید یعنی وضعیت بنیادی شرکت عالی است .
در صورت مشاهده ی کلمه ی مشروط متوجه خواهیم شد که وضعیت.بنیادی شرکت مشروط به مواردی خوب است .
اما چنانچه به کلمه ی مردود برخورد کردید ، باید بدانید که وضعیت.بنیادی شرکت مناسب نبوده و سرمایه گذاری در آن ریسک بزرگی محسوب می شود .

سخن پایانی ترازنامه ی مالیاتی در بورس چیست ؟

در این مقاله در مورد صورت های مالی شرکت ها و ترازنامه های مالیاتی.شرکت های بورسی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم . برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانیه به.سایت کدال مراجعه کرده و در مورد بنیاد شرکت نیز اطلاعات تکمیلی را بدست آورید . از اینکه تا انتهای مقاله همراه ما بودید سپاسگذاریم . شاد باشید .

منبع : www.thebalance.com

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید