تفاوت EPS و DPS در بورس چیست ؟

هر سرمایه گذاری که وارد بازار بورس میشود ابتدا باید نسبت.به اصطلاحات و مفاهیمی که در بین سرمایه گذاران و فعالین بورس به کار برده میشود.اطلاعات و دانش کافی کسب کند تا بتواند در.این بازار یک سرمایه گذاری موفق داشته باشد . تفاوت EPS و DPS در بورس چیست ؟

تفاوت EPS و DPS در بورس چیست ؟

از بین همه اصطلاحات به کار رفته در این بازار ، دو.کلمه ایپی اس و دی پی اس جزو پرکاربردترین و مهمترین آنها هستند . برای آشنا شدن با این واژه های کاربردی و بررسی تفاوت.بین آنها ، ابتدا به تعریف هر یک از آنها میپردازیم .

EPS  چیست ؟

ای پی اس یکی از پرکاربردترین اصطلاحات به کار رفته در بین فعالان بازار بورس هست . هر یک از تحلیلگران بازار بورس ، برای بررسی و پیش بینی آینده یک.سهم حتما ای پی اس آن را هم مورد بررسی قرار میدهند . یعنی ای پی اس یکی از مهمترین مفاهیمی است که به طور.مستقیم بر قیمت یک سهم تاثیر میگذارد . پس اگر بخواهید یک سهم را بررسی کنید.حتما با ای پی اس آن سهم نیز سر و کار خواهید داشت .
اگر بخواهیم ای پی اس را به طور ساده تعریف.کنیم ، این طور بیان میکنیم که ای پی اس یک شرکت برابر با سودی است.که آن شرکت در طول یک سال مالی برای هر سهم محقق میکند . یعنی اگر شما درآمدی که یک شرکت در طول سال مالی محقق کرده را بر.تعداد سهام منتشر شده ی آن شرکت تقسیم کنید ، عددی که.به دست خواهد آمد همان ای پی اس شرکت می باشد .

به طور مثال فرض کنید یک شرکتی در پایان سال.مالی 300 میلیون ریال سود کسب کرده و تعداد سهام.منتشر شده آن شرکت هم 2 میلیون سهم می باشد ، با تقسیم.شود کسب شده بر تعداد سهام ، مقدار ای پی اس محقق شده هر سهم میشود 150 ریال . این بدین معناست که این شرکت توانسته است.به ازای هر برگ سهم منتشر شده در طول.سال مالی ، مقدار 150 ریال سود محقق کند .

بیشتر بخوانید
بهترین راه کسب درآمد در اینستاگرام
در بورس دو نوع ای پی اس داریم که در ادامه به معرفی و تعریف آنها خواهیم پرداخت :
  1. ای پی اس پیش بینی شده ی سهم مورد نظر
  2. ای پی اس محقق شده ی سهم

EPS  پیش بینی شده ی سهم تفاوت EPS و DPS در بورس چیست ؟

شرکت ها پس از پایان سال مالی و انتشار.صورت های مالی سال گذشته ، از طرف شرکت بورس موظف.هستند تا ای پی اس سال مالی پیش رو را پیش بینی کرده و منتشر کنند . این پیش بینی با توجه به عملکرد شرکت در سال مالی گذشته.و توسط حسابداران و مدیران شرکت انجام می پذیرد .
شما می توانید برای مشاهده ی ای پی اس شرکت ها به.سایت tsetmc.ir مراجعه کرده و با جستجوی نام شرکت مورد نظر ، EPS پیش.بینی شده برای این شرکت را مشاهده کنید .

تفاوت EPS و DPS در بورس چیست ؟

میزان درستی EPS پیش بینی شده

شما باید در نظر داشته باشید که این ایپیاس فقط پیشبینی.شرکت از سودی است که در سال مالی پیش رو محقق خواهد.شد و هیچ تضمینی از بابت محقق شدن آن وجود ندارد . زیرا در طول یک سال ممکن است در روند.سود سازی شرکت تغییراتی ایجاد شود .
پس در طول سال مالی ای پی اس منتشر شده توسط شرکت.ممکن است چندین بار تغییر پیدا کند و یا اگر.روند سود سازی طبق پیش بینی.پیش برود ، ای پی اس منتشر شده تغییری نخواهد کرد .

تعدیل سود چیست ؟ تفاوت EPS و DPS در بورس چیست ؟

اگر در صورتهای مالی 3 ماهه شرکت مشاهده شد که میزان سود محقق شده.با میزان سود پیش بینی شده متفاوت است ، شرکت نسبت به تغییر ای پی اس منتشر شده اقدام.خواهد کرد که به این کار تعدیل سود یا تعدیل ای پی اس گفته میشود .

بیشتر بخوانید
معرفی برترین اپلیکیشن های خرید و فروش سهام در بورس

تعریف EPS محقق شده ی شرکت

ای پی اس محقق شده میزان سودی است که پس از پایان سال.مالی برای هر سهم محقق شده است . اصولا فعالان بازار سرمایه ای پی اس پیش بینی شده.را بیشتر مورد توجه قرار میدهند زیرا ای پی اس محقق شده.برای سال مالی گذشته است و تاثیر خود را بر قیمت سهم گذاشته است .
پس ما برای خرید و بررسی یک سهم ، ای پی.اس پیش بینی شده آن را مورد توجه قرار میدهیم .

DPS چیست ؟ تفاوت EPS و DPS در بورس چیست ؟

دی پی اس میزان سود خالصی است که برای هر سهم تعلق میگیرد . شرکتها پس از اینکه میزان ای پی اس محقق شده را به دست می آورند ، بسته به سیاست.مدیران شرکت برای آینده شرکت یا هدفهای تعیین شده.برای طرح های توسعه ، مدیران شرکت موظف.هستند حداقل 10 درصد از این سود محقق شده را در بین.سهامداران تقسیم کرده و مابقی را برای این اهداف هزینه کنند .
دی پی اس برای سهام دارانی که موقع بسته شدن.سهم برای مجمع ، جزو سهام داران شرکت هستند تعلق خواهد گرفت . شرکت ها موظف هستند حداکثر ظرف مدت 8 ماه این.سود را مابین سهام داران تقسیم کنند .
برای تقسیم این سود هر شرکت یک بانک برای واریز.وجه معرفی میکند که اغلب سهام داران خرد به.دلیل کم بودن سود تقسیمی از مراجعه به بانک صرف نظر میکنند . امیدواریم سازمان بورس با موظف کردن شرکت ها برای پرداخت این سود از طریق سامانه.سجام و به شماره شبای ثبت شده توسط سهامداران در این سامانه ، کام سهامداران.را با دریافت این سودهای هرچند ناچیز شیرین کنند .

بیشتر بخوانید
نماد ها در بورس چه مفهومی را می رسانند؟

بررسی تفاوت EPS و DPS

تفاوت EPS و DPS در بورس چیست ؟

تفاوت ای پی اس و دی پی اس در مقدار سود محقق شده و تقسیم.شده در بین سهامداران است . ممکن است مقدار سود تحقق یافته برای سهم یک شرکتی 500 ریال باشد.ولی سود تقسیم شده یا همان دی پی اس 350 ریال باشد . به طور کلی میزان سود تقسیمی و زمان واریز آن بستگی به سیاست های شرکت دارد.که میتوانید برای اطلاع از این سیاست به روند تقسیم سود.شرکت در سال های گذشته ی آن شرکت مراجعه کنید .

جمع بندی در مورد EPS و DPS تفاوت EPS و DPS در بورس چیست ؟

در انتهای مقاله میخواهیم خلاصه ای در مورد ای پی اس.و دی پی اس شرکت ها در اختیار شما بگذاریم .

  • EPS: سود خالص هر سهم ، تقسیم بر ، تعداد سهام منتشر شده ی شرکت ، ای.پی اس آن شرکت را در اختیار ما میگذارد .
  • DPS: سود تقسیمی میان سهام داران ، تقسیم بر ، تعداد سهام منتشر.شده ی شرکت دی پی اس را به ما خواهد داد .
  • تفاوت ای پی اس و دی پی اس: از میزان ای پی اس ، هر مقدار سودی که برای سهام.دار تعلق بگیرد ، دی پی اس نام دارد .
  • سود انباشته: میزان اختلاف دی پی اس از ای پی اس را سود انباشته میگویند .

یکی از مهم ترین نکته هایی که شما باید در مورد بورس یاد میگرفتید.همین ای پی اس و دی پی اس بود . اگر بتوانید همین چند نکته ی آخر گفته شده در این مقاله را به خاطر بسپارید ، در خیلی.از جاهای تحلیل های بورسی ابهام شما رفع خواهد شد . در صورت داشتن هر گونه سوال میتوانید با جستجو.در همین سایت به سوالات خودتان پاسخ دهید .
امیدواریم این مقاله نیز برای شما مفید واقع شده باشد .
شاد باشید .

منبع : www.quora.com

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید