داشتن علم فاندامنتال در بورس

علم فاندامنتال اولین و مهم ترین قدم برای بررسی سهام های شرکت ها می باشد . معامله گرانی که بتوانند سهام شرکت ها را از طریق علم فاندامنتال مورد بررسی قرار.دهند ، توانایی شناسایی سهم های بنیادی را خواهند داشت و با خرید و ورود.به این سهم ها متحمل ضرر نخواهند شد . داشتن علم فاندامنتال در بورس

چرا که شرکتی که از لحاظ بنیادی قوی باشد ، هر سال به تولید و سود سازی آن اضافه شده.و خرید سهام آن ها کم ریسک ترین خرید در بازار بورس و سرمایه خواهد بود . در ادامه به بررسی ابعاد مهم این علم خواهیم پرداخت .

اجزا و مراحل تحلیل در علم فاندامنتال

اجزای مهمی که در این علم وجود دارد شامل مواردی است که.هر کدام گستره ی مربوط به خود را داشته و سهم بزرگی در تحلیل شرکت ها دارند . در ادامه آن ها را معرفی کرده و به بررسی دقیق آن ها خواهیم پرداخت .

 • تجزیه و تحلیل بنیادی

  شامل ارزیابی شرکت ها، روند سود آوری آن ها.و تلاش برای انتخاب صنعت برتر می باشد .

 • تجزیه و تحلیل فرا ملی

  این تحلیل تاثیر گرفته از عوامل سیاسی و عوامل اقتصادی خواهد بود .

 • تجزیه و تحلیل صنایع

  هدف آن بررسی هر صنعت مانند خودروسازی ، غذایی ، دارویی.و غیره به صورت جداگانه می باشد .

 • تجزیه و تحلیل شرکت ها

در این تحلیل باید تک تک شرکت ها به صورت جداگانه بررسی شوند.

 • ارزش گذاری شرکت ها

  ارزش شرکت مورد نظر مشخص شده و.در صورت بالا بودن آن از قیمت کنونی خرید شود .

مراجع مهم کسب اطلاعات داشتن علم فاندامنتال در بورس

اطلاعات سهام شرکت ها در سایت های مختلفی در گوگل در.دسترس است که مهم ترین و قابل استناد ترین آن ها سایت های زیر می باشند .

داشتن علم فاندامنتال در بورس

برای تحلیل بنیادی شرکت ها ابتدا باید از طریق سایت های مختلف.گوگل که در مورد شرکت مورد نظر اطلاعاتی را ارائه کرده اند ، در مورد.آن شرکت جستجو کرده و اطلاعات کلی را بدست آورید .
سپس برای پیداکردن و بررسی صورت های مالی شرکت ها باید.وارد سایت www.codal.ir شده و اطلاعات مورد نظر.را از طریق جستجوی نام شرکت ها کسب کنید .
اطلاعات لحظه ای معاملات شرکت های بورسی ، حجم معامله شده ی شرکت.ها و اطلاعاتی از این قبیل نیز در سال www.tsetmc.ir قابل دسترسی می باشد .
سایت دیگری به نام Lme نیز وجود دارد که اطلاعاتی از قبیل آخرین.قیمت جهانی فلزات، نفت و غیره را نیز می توان از آن بدست آورد .

ابراز های مورد نیاز برای تجزیه و تحلیل بنیادی

ابزار هایی که در تجزیه و تحلیل بنیادی مورد استفاده قرار می.گیرد ، یا بهتر بگوییم اطلاعاتی که در این تحلیل مورد استفاده ی.تحلیل گران قرار می گیرد شامل مواردی است که در ادامه ذکر خواهد شد .

سال مالی شرکت ها

هر شرکتی برای خود تاریخی را به عنوان سال مالی مشخص کرده.و پس از رسیدن به تاریخ مورد نظر گزارشاتی را منتشر می کند . تمام گزارشاتی هم که در طول سال منتشر می شود از مبدا زمانی سال مالی در نظر گرفته میشود . سال مالی شامل گزارشات زیر است .

 • گزارش تولید و فروش
 • گزارش میان دوره ای
 • گزارش حسابرسی شده
 • گزارش فعالبیت هیئت مدیره
 • گزارش صورت های مالی 12 ماهه ی حسابرسی شده
  این گزارش کامل ترین گزارش منتشر شده محسوب.می شود که اطلاعات کل یک سال شرکت را در بردارد .

تجزیه و تحلیل فرا ملی

داشتن علم فاندامنتال در بورس داشتن علم فاندامنتال در بورس

در این نوع تحلیل ، معامله گر باید شرکت مورد نظر و تولیدات آن.را از لحاظ اقتصادی و سیاسی بررسی کند . برای مثال شرکتی که تولیدات آن به قیمت دلار وابسته باشد.و یا تولیدات نفتی و محصولات شیمیایی داشته باشند ، در این صورت با نوسانات قیمت دلار و یا اتفاقات سیاسی مانند.انتخابات و غیره در کشور ، دچار تغییر در قیمت خواهد شد .

تجزیه و تحلیل صنایع

در تحلیل صنایع کشور باید هر کدام را جداگانه بررسی کنید . برای مثال در صنعت داروسازی ، شرکت های داروسازی را باهم مقایسه و بررسی کنید.و در صنعت خودروسازی و سایر صنایع نیز همینطور.بررسی های لازم را انجام دهید .
پس از بررسی صنایع ، آن دسته از صنایعی که سود سازی بیشتری.داشته و از لحاظ بنیادی قوی میباشند را انتخاب.کرده و به سراغ بررسی تک تک شرکت های آن بروید .

تجزیه و تحلیل شرکت ها

پس از اینکه صنعت برتر مورد نظر خود را انتخاب کردید ، می توانید.شرکت های زیر مجموعه ی آن را بررسی کنید . مثلا در صنعت داروسازی به سراغ بررسی و جمع آوری اطلاعات.در مورد شرکت های وپخش ، دارو ، برکت ، شفا ، تیپیکو و دزهراوی رفته و تولیدات آن ها را بررسی کنید . همچنین شرکت هایی را که زیر مجموعه ی یک صنعت هستند.را نیز می توانید با یکدیگر مقایسه کنید .

ارزش گذاری سهام شرکت ها داشتن علم فاندامنتال در بورس

در نهایت پس از اینکه سهام شرکت های مورد نظر را مورد بررسی قرار.دادید و شرکت های زیر گروه یک یا چند صنعت را با همدیگر مقایسه کردید ، میتوانید.در مقایسه ی آن ها با یکدیگر ارزش شرکت ها را نیز برآورد کنید . برای مثال اگر سهام یک شرکت خودروسازی به قیمت 2 هزار.تومن بوده و شرکت خودروسازی دیگری با قیمت هزار تومن معامله می شود ، می توان نتیجه گرفت که.قیمت معامله شده ی شرکت دوم پایین تر از ارزش آن بوده.و در آینده ی نزدیک به ارزش واقعی خود خواهد رسید .

کلام آخر

چنانچه معامله گری بتواند تحلیل های فاندامنتال در مورد سهام شرکت.ها را به درستی انجام دهد ، میتواند در نهایت به ارزش گذاری درستی از سهم رسیده و یک.شرکت مناسبی را برای ورود انتخاب کرده و خرید کند . توجه کنید که سهام شرکت مورد نظر را در حین اصلاح قیمتی.خرید کنید تا پس از خرید آن وارد ضرر نشوید .
از اینکه تا انتهای مقاله همراه ما بودید از شما سپاس گذاریم .
شاد باشید .

 

منبع : www.layscience.net

بیشتر بخوانید
فعالیت صندوق بازارگردانی تاک در راستای آیین نامه جدید بورس

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید