درمان نفخ شکم بعد از سزارین

نفخ شکم به معنای وجود گاز در معده و ناحیه شکم است که.معمولا از طریق دهان یا مقعد خارج می­شود . در صورت خوردن غذاهای گازدار یا چرب و به حجم.زیاد ، این گاز در ناحیه شکم جمع شده و گاهی دارای درد زیاد است . نفخ شکم در برخی موارد پرده دیافراگم را تحت فشار.قرار داده و همچنین به ریه­ ها فشار وارد کرده و باعث تنگی نفس می­شود . درمان نفخ شکم بعد از سزارین

درمان نفخ شکم بعد از سزارین

وجود نفخ شکم در برخی از عمل­های جراحی شکمی دیده می­شود . عمل سزارین رایج­ترین عمل بین بانوان است و نفخ کردن بعد از این عمل.یکی از مشکلاتی است که بسیاری از بانوان با آن دست و پنجه نرم می­کنند .

در عمل سزارین به دلیل گشاد شدن شکم.محل بخیه­ ها تحت فشار هستند و این مورد به.تنهایی باعث اذیت شدن مادر می­شود و احتمال باز شدن بخیه ­ها وجود دارد . بنابراین باید برای نگهداری از خود.پس از سزارین دقت کنید .

در اینجا راهکارهایی برای درمان نفخ پیشنهاد شده که می­تواند.شما را از این درد ملال آور نجات دهد و به شما اجازه می­دهد که به.نگهداری از نوزاد تازه پا به جهان گذاشته خود بپردازید .

درمان نفخ شکم پس از سزارین درمان نفخ شکم بعد از سزارین

درمان نفخ شکم بعد از سزارین

نفخ شکم درد زیادی را به وجود می­ آورد . برای درمان آن راه­های مختلفی وجود دارد . یکی از این راه­ ها استفاده از آرامبخش­ های.مختلف مثل آسپرین کدئین و مورفین سولفات است .

البته تا وقتی که می­توان با درمان خانگی و طب سنتی این در را از بین برد ، استفاده از این داروهای شیمیایی توصیه نمی­شود . این داروها معمولا دارای عوارضی هستند.که باعث شده میل استفاده از آن­ها کمتر شود .

بیشتر بخوانید
دلایل طلاق جنسی و عدم تفاهم در رابطه زناشویی

روش های خانگی درمان نفخ شکم

روش­های خانگی مانند ماساژ شکم ، آرام کردن خود و گذاشتن موسیقی.ساده­ ترین روش ­ها برای.درمان نفخ هستند . شاید شنیده باشید که مادربزرگ ­ها می­گویند به زن زائو باید کاچی داد .

کاچی خوراکی است که ماده اصلی تشکیل دهنده آن آرد گندم است.و معمولا در طب سنتی برای طبع گرمی که دارد آن را تجویز می­کنند . البته به یاد داشته باشید که پس از زایمان خوردن.غذاهای چرب مناسب نیست ؛ پس در خوردن کاچی زیاده­ روی نکنید .

از روش­های بسیار موثر در درمان نفخ پس از سزارین.استفاده از قطره­های گیاهی است . قطره زیره و نعنا برای این مقصود تجویز می­شود . قطره زیره (افشره زیره) علاوه بر خاصیت.ضد نفخی ، به کاهش اشتها ، کاهش و تثبیت وزن کمک می­کند . همچنین قطره نعنا برای درمان کرامپ­ های شکمی.مناسب بوده و در هضم غذا کمک بسیاری می­کند .

دانه هل و گشنیز برای رفع نفخ بسیار مناسب هستند . مصرف دانه گشنیز برای رفع نفخ بدین صورت است که باید آن.را شب قبل در آب گذاشته و فردا صبح تنها آب آن را نوشید .

جویدن دانه هل هم برای این کار مناسب است . هل را می­توانید به شکل چای هم مصرف کنید . شش عدد دانه هل را با دو فنجان آب.دم کرده و با کمی پود جوز میل کنید .

خوردن هوا هنگام غذا خوردن نفخ را بیشتر میکند درمان نفخ شکم بعد از سزارین

درمان نفخ شکم بعد از سزارین

خوردن هوا در حین غذا خوردن احتمال وجود نفخ را بیشتر می­کند . پس سعی کنید به آرامی غذا بخورید و از نی استفاده نکنید چون نی مقداری.هوا داخل معده شما می­فرستد .

بیشتر بخوانید
عوارض مصرف قرص لووتیروکسین (Levothyroxine)

داشتن فعالیت­ هایی مثل قدم زدن نیز به کاهش نفخ پس از سزارین کمک می­کند . 15 دقیقه قدم زدن برای شما کافی است . این کار هم باعث درمان نفخ شده و هم شما را سرحال می­کند.و از حالت درازکش و یکسره در تخت بودن درمی­آورد .

خوردن غذاهای چرب باعث نفخ شکم می­شود . شما به عنوان یک فردی که تازه وضع حمل کرده باید.تحت مراقبت مناسبی باشید و مصرف غذاهای چرب را کنار بگذارید . اینجور غذاها علاوه بر اینکه باعث نفخ و پر شدن بیش از اندازه شکم شما.می­شوند ، سلامت و تندرستی شما را نیز به خطر می­اندازند .

 

منبع : parenting.firstcry.com

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید