دلایل منع مصرف نوشیدنی الکلی در بارداری

یکی از مهم ترین مراحل رشد انسان ، دوران.رشد جنین در رحم مادر است . عادت های غذایی و شرایط سلامت مادر در رشد.و سلامت جنین تاثیر بسزایی دارد . نوشیدنی­ های الکلی یکی از موارد مهمی.هستند که در آینده جنین بسیار موثراند . برای داشتن فرزندی سالم ، بهتر است که مادران.باردار از رژیم غذایی مناسبی پیروی کنند که آسیبی به فرزندشان نرسد . دلایل منع مصرف نوشیدنی الکلی در بارداری

دلایل منع مصرف نوشیدنی های الکلی در بارداری

مصرف نوشیدنی­ های الکلی در دوران بارداری یا شیردهی.صدمات جبران ناپذیری روی نوزاد می­گذارد که می­تواند آینده کودک.را به صورت جدی به خطر بیندازد . پرهیز از مصرف نوشیدنی های الکلی برای مادر.در دوران بارداری و شیردهی و برای پدر در دوران.اقدام برای بارداری بسیار مهم و ضروری است .

نتایج تحقیقات نشان می­دهدکه در ایالات متحده آمریکا از هر.صد نوزاد متولد شده یک نوزاد در معرض مصرف الکل بوده است . این آمار به خوبی مصرف بیش از حد الکل در این کشور را نشان می­دهد . البته کشورهایی مانند روسیه ، فرانسه ، استرالیا و سوئد به مراتب درصد.بالاتری از مصرف الکل در مادران باردار را دارند .

تاثیر مصرف نوشیدنی­های الکلی در دوران بارداری

مصرف نوشیدنی­های الکلی در سه ماه اول بارداری دارای.بیشترین خطر است ؛ اما به این معنا نیست که در سایر مراحل بی خطر می­باشد . در سه ماه اول بارداری به دلیل شکل گیری ارگان های اصلی.و مهم جنین مثل دستگاه قلبی عروقی و گوارش.مصرف الکل بیشترین آسیب را به دنبال دارد . نوشیدن الکل حتی در دوران قبل از بارداری که پدر.و مادر اقدام به بارداری می کنند نیز خطرساز است .

بیشتر بخوانید
تغذیه مناسب در دوران شیردهی

از مهم­ترین عوارضی که مصرف نوشیدنی­ های الکلی.در دوران بارداری ایجاد می کند سقط جنین و یا زایمان زودرس می باشد.که برای نوزاد و مادر بسیار خطر آفرین است . یکی دیگر از این عوارض ، احتمال ابتلا به سندروم جنین الکلی است . این سندروم تنها به مصرف الکل توسط مادر.ختم نمی­شود ، نوشیدن الکل توسط پدر در هنگام اقدام.برای بارداری می تواند باعث بوجود آمدن آن شود .

علاوه بر مواردی که پیش­تر اشاره شد ، نوشیدن الکل.در بارداری احتمال ابتلای فرزند به سرطان مغز استخوان.را افزایش می­دهد . در پی تحقیقات به عمل آمده افرادی که در دوران.جنینی در معرض الکل بوده اند ، 56٪ احتمال ابتلا به.سرطان مغز استخوان در آن­ها بیشتر است . همچنین مصرف مشروبات الکلی در دوران.بارداری احتمال افسردگی فرزند را در آینده تا 17٪ افزایش می­دهد .

 

سندروم جنین الکلی (FASD) دلایل منع مصرف نوشیدنی الکلی در بارداری

سندروم جنین الکلی یا Fetal Alcohol Spectrum Disorders در بین نوزادانی که پدر یا مادرشان.در حین بارداری به مصرف الکل پرداخته اند شایع است . از علائم این سندروم به ظاهر.غیرطبیعی ، وزن کم ، کوتاهی قد ، کم هوشی ، مشکلات رفتاری ، نارسایی های شنوایی و بینایی و … اشاره کرد .

سندرم جنین الکلی

این سندروم به چهار شکل وجود دارد . شکل اول سندروم جنین.الکلی (FAS) شدیدترین حالت آن است . شکل دوم سندروم خفیف جنین الکلی ( (FAS) که حالت خفیف­تر آن می­باشد . نارسایی‌های هنگام تولد مرتبط با الکل (ARBD) و اختلالات سیستم عصبی.مربوط به الکل (ARND) نیز دیگراشکال این سندروم اند .

بیشتر بخوانید
 مصرف مولتی ویتامین مینرال در بارداری

سندروم جنین الکلی دارای.علائم ظاهری و غیرظاهری است . علائم ظاهری شامل کم بودن.دور سر نوزاد ، عدم وجود فرورفتگی بالای لب ، کوچک بودن غیرطبیعی چشم­ ها و.باریک بودن بیش از حد لب بالایی می­شوند . علائم غیرظاهری مثل حافظه ضعیف ، تغییر خلق و خو ، مشکلات.اجتماعی و رفتاری ، ناتوانی ذهنی ، مشکل در حل مسائل و … هستند .

علائم غیرظاهری ممکن است در ابتدا قابل تشخیص نباشند.و در طی دوران نوجوانی و بزرگسالی کشف شوند . در برخی از حالات این سندروم موارد ظاهری وجود ندارند.و تنها مشکلات عصبی و غیرظاهری پدیدار می­شوند ، اما در.اشکال شدید این اختلال ، همه این مسائل در کنار هم وجود دارند .

 

آیا مصرف نوشیدنی­ های الکلی در دوران شیردهی مجاز است ؟دلایل منع مصرف نوشیدنی الکلی در بارداری

دوران شیردهی مانند زمان بارداری نیاز به مراقبت فراوان دارد . بدن مادر در دوران شیردهی نیاز به مایعات فراوان دارد . تمام مواد غذایی که مادر.مصرف می­کند در مزه و کیفیت شیر تاثیر می­گذارد . الکل مصرف شده توسط مادر تا دو الی سه.ساعت در خون باقی می­ماند ، در نتیجه در همان مدت هم روی شیر مادر تاثیر می­گذارد ؛ بنابراین پس از مصرف هر پیمانه از نوشیدنی ­های.الکلی باید دو الی سه ساعت از شیردهی پرهیز کرد .

تنها ده درصد الکل مصرف شده توسط مادر دفع می­شود.و نود درصد آن جذب بدن و شیر می­شود . مصرف شیر حاوی الکل ، رشد ذهنی نوزاد را کند کرده.و باعث مشکلاتی چون اختلال.در سیستم قلبی عروقی ، کبد ، دستگاه گوارش و کم خوابی نوزاد می­شود . توانایی دفع مواد الکلی در بدن نوزاد نصف افراد بالغ است ؛ بنابراین وجود هر مقدار.الکل در شیر (هرچند کم) برای فرزند شما خطرناک است .

بیشتر بخوانید
روزه گرفتن در شرایط کرونا

وجود الکل در شیر می­تواند در رشد حرکتی کودک و برنامه.خواب او تاثیر منفی بسیاری داشته باشد . به علاوه ممکن است خوردن شیر.توسط نوزاد را دچار اختلال کند ؛ چرا که مزه نامطلوب شیر حاوی الکل ، باعث می­شود نوزاد.مایل به نوشیدن شیر مادر خود نباشد .

در انتها اگر سلامت فرزندتان برای شما مهم است.از نوشیدن مشروبات الکلی پرهیز کنید . هر قطره الکل که مینوشید آینده فرزندتان بیشتربه خطر می­افتد . دلایل منع مصرف نوشیدنی الکلی در بارداری

 

منبع : www.marchofdimes.org

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید