دلایل نفخ شکم در دوران بارداری و درمان آن

یکی از مشکلاتی که اکثر بانوان باردار از آن شکایت.می­کنند نفخ شکم در دوران بارداری است . نفخ شکم در دوران بارداری مشکلی شایع است که به دلایل متعددی اتفاق می­افتد . در ادامه برخی از این دلایل را بیان کرده و در نهایت.راهکارهایی برای رفع آن پیشنهاد می­دهیم . دلایل نفخ شکم در دوران بارداری و درمان آن

دلایل نفخ شکم در دوران بارداری و درمان آن

 • هورمون پروژسترون دلایل نفخ شکم در دوران بارداری و درمان آن

در دوران بارداری هورمون پروژسترون که هورمون مربوط به رشد.جنین است در بدن افزایش می­یابد . دلیل عمده اکثر نفخ ­ها در این دوران همین هورمون است . به دلیل اینکه پروژسترون باعث شل شدن عضلات شکمی و طولانی.شدن پروسه هضم غذا می­شود ؛ بنابراین نفخ رخ می­دهد .

 • یبوست

برخی از بانوان در دوران بارداری ممکن است دچار یبوست بشوند . یبوست بارداری به این دلیل اتفاق می­افتد که وقتی غذا.در روده در حال حرکت است فرصت مناسبی برای تغذیه جنین از آن است . فرزند شما آب درون روده­هایتان را جذب می­کند که علت اصلی یبوست شما است . این یبوست باعث نفخ شکم.در دوران بارداری می­شود .

 • افزایش وزن

در دوران بارداری به دلیل اینکه بدن نیاز به کالری زیادی دارد ، معمولا رژیم­های غذایی.با حجم بالا به همراه انواع مکمل­های غذایی توصیه می­شود . با این بالا رفتن کالری روزانه به مراتب وزن شما بیشتر.و فعالیت بدنی کمتر می­شود . بالا رفتن وزن و پایین آمدن فعالیت یکی.از دلایل نفخ شکم در دوران بارداری است .

 • تورم رحم

در ماه اول بارداری و تا قبل از تشکیل جفت تغذیه جنین از طریق.دیواره رحم انجام می­گیرد و سلول تخم در قسمت دیواره رحم قرار می­گیرد . به همین دلیل دیواره رحم ضخیم شده و رحم متورم می­شود . این تورم رحم باعث فشار به زیر شکم.شده و احساس نفخ به مادر دست می­دهد .

 • حساسیت­های غذایی

دلایل نفخ شکم در دوران بارداری و درمان آن

برخی غذاها دارای قندهایی هستند که معده آنزیم مناسب برای هضم آن­ها را ندارد . مصرف زیاد این نوع مواد غذایی معمولا باعث باد کردن معده و نفخ در شکم می­شود . حبوبات ، بعضی سبزی­ ها مثل چغندر و نوشابه باعث نفخ می­شوند . به علاوه برخی از افراد حساسیت به لاکتوز دارند و معده.آن­ها توانایی شکستن و هضم کردن لاکتوز را ندارد . پس مصرف لبنیات در این افراد باعث نفخ شکم می­شود .

بیشتر بخوانید
تغذیه مناسب در دوران بارداری

آیا نفخ شکم در در دوران بارداری برای جنین خطر دارد ؟ دلایل نفخ شکم در دوران بارداری و درمان آن

برخی از مادران باردار این نگرانی را دارند که نفخ شکم آن­ها باعث رسیدن آسیبی به جنین شود . باید بگوییم که نفخ شکم آسیبی به جنین وارد نمی­کند . هرچند به دلیل باد کردن شکم ممکن است کمی فشار به.جنین و رحم وارد شود و جای رحم تنگ شود ، اما آسیب جدی و نگران کننده­ای به جنین نمی­رسد . برای رفع نفخ شکمتان راه­هایی پیشنهاد شده که علاوه.بر رفع باد شکم ، مناسب برای سلامت شما و جنین می­باشد .

داشتن استرس یکی از عواملی استکه به نفخ منجر می­شود . در ابتدا سعی کنید استرس را از خود دور کنید و سپس.راهکار های زیر را انجام دهید تا نفخ از شما دور شود . استرس عامل مشکلات زیادی است . در دوران حساس بارداری با به هم ریختن هورمون­ها و وجود نگرانی­های.مختلف ممکن است استرس زیادی را تجربه کنید . غافل از اینکه همین استرس و اضطراب.شما عامل بسیاری از مشکلاتتان است .

راه­های درمان نفخ شکم در دوران بارداری دلایل نفخ شکم در دوران بارداری و درمان آن

 1. آرام غذا بخورید

وقتی که تند و با استرس غذا می­خورید به همراه مواد غذایی مقدار.زیادی هوا نیز وارد معده خود می­کنید که باعث نفخ شکم شما می­شود . پس آرامش خود را حفظ کنید که هم از نفخ دوری کنید.و هم فرزندتان در آرامش و دور از استرس باشد .

 1. آب زیاد بنوشید

دلایل نفخ شکم در دوران بارداری و درمان آن

همانطور که اشاره شد یکی از دلایل نفخ شکم در دوران بارداری یبوست است که نتیجه مصرف آب درون روده­های شما توسط جنین می­باشد . برای جلوگیری از یبوست بهترین کار این است که روزانه آب زیادی بنوشید . نوشیدن آب زیاد علاوه بر اینکه از یبوست و نفخ شما جلوگیری.می­کند باعث سلامت بدن و زیبا و جوانماندن پوست شما نیز می­شود .

 1. حجم غذای کم ، وعده غذایی زیاد

یکی از راهکارهای جلوگیری از نفخ، کم کردن حجم غذا است . به دلیل اینکه در دوران بارداری شما باید کالری بیشتری نسبت.به سایر اوقات مصرف کنید این حجم کم را در وعده­های متعدد بگنجانید . به صورتی که در هر وعده معده شما پر نشود که احساس نفخ نکنید .

 1. ورزش کنید دلایل نفخ شکم در دوران بارداری و درمان آن

یکی از دلایل نفخ کاهش حرکات روده است . ورزش کردن هم برای سلامت شما و جنین مفید است.و هم باعث افزایش حرکات روده می­شود . به یاد داشته باشید که در ابتدا باید پزشک خود را در.جریان بگذارید و از ورزش­های مخصوص دوران بارداری استفاه کنید .

 1. شنبلیله بخورید

دلایل نفخ شکم در دوران بارداری و درمان آن

دانه­های شنبلیله راهی مناسب و مفید برای از بین بردن نفخ شکم.در دوران بارداری است . به این صورت که شب قبل دانه­های شنبلیله را در آب.بخیسانید و صبح دانه­ها را جدا کرده و آب آن را بنوشید .

 1. غذاهای فیبردار بخورید

مصرف غذاهای فیبردار باعث تسهیل عملکرد روده و معده شده.و احساس نفخ را از شما دور می­کند . مواد غذایی چون هویج ، سیب ، هلو.و توت فرنگی دارای فیبر هستند .

بیشتر بخوانید
دندان درآوردن کودکان و روش های کاهش درد

 

منبع : www.whattoexpect.com

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید