سندرم باند آمنیوتیک (ABS) در بارداری

سندرم باند آمنیوتیک ، زمانی ممکن است رخ می دهد.که لایه داخلی جفت به نام آمنیون در دوران بارداری آسیب ببیند . اگر این اتفاق بیفتد ، رشته های نازک.از بافت (باند های آمنیوتیک) در داخل آمنیون شکل می گیرند . سندرم باند آمنیوتیکیا انقباض باند آمنیوتی در بارداری چیست ؟

سندرم یا انقباض باند آمنیوتیک (ABS) در بارداری

سندرم باند آمنیوتیک (ABS) یا انقباض باند.آمنیوتیک ، وضعیتی است که در دوران بارداری زنان اتفاق.می افتد و جنین داخل رحم افراد با رشته‌های نوار مانند آمنیوتیک روبرو می‌شود . در چنین شرایطی ، روند رشد جنین داخل رحم.مادر باردار با مشکلات جدی مواجه خواهد شد .

این نوارهای فیبر مانند در اطراف جنین در حال رشد ، پیچیده می.شوند و جریان خون را محدود می‌کنند . بنابراین رشد برخی از قسمت های بدن را تحت تاثیر خود قرار می دهند.که این مشکل می‌تواند باعث بوجود آمدن.ناهنجاری های مادرزادی در اندام شود . در بعضی از موارد رشته ها می توانند آنقدر محکم در اطراف اندام.جنین در هم پیچیده باشند که باعث ایجاد نقص عضو در قسمتی از اندام شوند .

سندرم آمنیوتیک چه زمانی تشخیص داده میشود ؟

این سندرم معمولاً هنگام تولد تشخیص.داده می‌شود ، اما گاهی اوقات با سونوگرافی.در رحم قابل تشخیص است . جنینی که در حفره رحم ایجاد می شود ، توسط یک.غشای نازک ، به نام آمنیون تشکیل شده است . تحت شرایط نادر ، یک ورق (ورق آمنیوتی) یا باند.(باند آمنیوتیک) ساخته شده از این.غشاء ، می‌تواند از درون حفره رحم جاری شود . سندرم یا انقباض باند آمنیوتیک (ABS) در بارداری

وقتی این اتفاق بیفتد قسمت هایی از بدن جنین می توانند.در یک باند آمنیوتیک گرفتار شوند . از بین کلیه قسمت های بدن جنین ، اندامها در معرض.خطر جدی قرارگرفتن در یک باند آمنیوتیک را دارند . اگر گرفتگی به اندازه کافی محکم شود.و تا جریان خون در اندام محدود شود ، ممکن است.رشد اندام تحت تاثیر آن قرار گیرد .

بیشتر بخوانید
دندان درآوردن کودکان و روش های کاهش درد

هنگامی که یک باند آمنیوتیک باعث آسیب دیدن بخشی.از بدن جنین می شود ، به آن انقباض باند.آمنیونی گفته می‌شود . به طور کلی ، گروه های آمنیوتیک۱ در ۱۲۰۰ تولد زنده گزارش شده است . بااین حال ، بخش بسیار کمی از این.نوزادان مبتلا به این سندرم  هستند .

سندرم یا انقباض باند آمنیوتیک (ABS) در بارداری

عوارض سندرم باند آمنیوتیک

سندرم یا انقباض باند آمنیوتیک (ABS) در بارداری

میزان و شدت عوارض مربوط به.این مشکل در هر خانوم باردار ، متفاوت از سایر افراد حامله است . هنگامی که یک قسمت انتهایی در باند آمنیوتیک در.هم پیچیده می شود ، بافت در انتهای باند ( انتهای دیستال).برای ایجاد چندین مشکل ، در معرض خطر است . همچنین وقتی که قسمت انتهایی محدود می شود ، تورم بافت های.دیستال ، باعث ناهنجاری رشد یا ناهنجاری جسمی یا قطع عضو کامل می شود .

نوع ناهنجاری به دو واقعه بستگی دارد :

۱) مرحله بارداری هنگامی که انقباض رخ می دهد .

۲) اینکه جریان خون در قسمت دیستال اندام قطع می شود یا خیر .

تحت شرایط نادر ، یک باند آمنیوتیک همچنین می‌تواند.بر سایر قسمت‌ های بدن نیز تاثیر بگذارد . به عنوان مثال باندی که از روی صورت عبور می‌کند.با شکاف لب یا شکاف کام همراه است . در مواردی که باند آمنیوتیک ، بند ناف جنین را محاصره.می‌کند ، انسداد خون رسانی می‌تواند منجر به مرگ جنین شود . این عارضه های اخیر نسبتاً نادر است .

تشخیص ABS

معمولاً تشخیص سندروم باند آمنیوتیک قبل از تولد.بسیار دشوار است ، اما گاهی اوقات این بیماری.از طریق سونوگرافی قابل تشخیص است . بسیاری از اوقات این سندرم.بعد از زایمان در طی معاینه فیزیکی نوزاد ظهور می کند .

بیشتر بخوانید
انواع ترشحات واژن در دوران بارداری  

درمان انقباض باند آمنیوتی

گزینه های درمانی برای این بیماری شامل جراحی رحم.جنین و ترمیم ناهنجاری‌ های حاصل از آن در زمان بعد از تولد است .

سندرم یا انقباض باند آمنیوتیک (ABS) در بارداری

جراحی جنین سندرم یا انقباض باند آمنیوتیک (ABS) در بارداری

این کار توسط فتوسکوپی جراحی انجام می‌شود ، که امکان مشاهده.مستقیم باند آمنیوتیک و انتشار آن با استفاده از تکنیک های مختلف جراحی را فراهم می کند . موفقیت جراحی جنین بستگی به میزان خسارات ناشی از باند آمنیوتیک دارد .

اگر قسمت دیستال اندام متورم شده باشد ، آزاد شدن.باند ، اجازه می دهد تا تورم آن برطرف شود و رشد طبیعی ادامه یابد . اگر انقباض شدید تر باشد ، آزاد شدن باند می تواند صدمات بیشتر را متوقف کرده.و از قطع عضو قسمت های آسیب دیده جلوگیری کند .

ترمیم ناهنجاری ها

درمان بعد از تولد ، شامل جراحی.های پلاستیک و ترمیمی می باشد . همچنین ممکن است پروتزهایی برای کودکانی که بخاطر ازدست دادن اندام یا عملکرد.نادرست اندام خود رنج می‌برند ، توصیه شود . تصمیم درباره اینکه کدام گزینه درمانی مناسب.باشد ، بستگی به ارزیابی دقیق و بالا دارد .

روشD-2 و D-3 سونوگرافی ، بررسی خونرسانی اندام مبتلا.و گاهی اوقات ، تصویربرداری با روزناس.مغناطیسی نیز از جمله روش های دیگر برای این کار است .

علل ایجاد ABS

کیسه آمنیوتیک از دو لایه آمنیون و.کوریون تشکیل شده است . آمنیون ، لایه ای است که به کودک شما نزدیک تر است . این دو لایه بسیار نازک و.چسبنده نسبت به هم ، اما از لحاظ فنی از یکدیگر جدا هستند .

بیشتر بخوانید
دلایل منع مصرف نوشیدنی الکلی در بارداری

رشته های کیسه آمنیوتیک می‌توانند در قسمت.های مختلف ، به کودک متصل یا متقاطع باشند . این برجستگی می‌تواند باعث مهار رشد، جریان خون یا هردو آنهاشود .

برخی از اثرات این بیماری نسبتاً جزئی هستند ، در حالیکه برخی دیگر بسیار.پیچیده و یا حتیبه صورت بالقوه ، کشنده هستند .

سندرم یا انقباض باند آمنیوتیک (ABS) در بارداری

برخی از اثرات سندرم آمنیوتیک عبارتند از : سندرم یا انقباض باند آمنیوتیک (ABS) در بارداری

 

– تشکیل حلقه های انقباضی از بین رفتن قسمت هایی از.اندام (مانند انگشتان پا) یا تمام اندام بدن ( بازوها و پاها)

– تورم شدید قسمتی از بدن که در کنار باند قرار دارد

– ایجاد شکاف لب یا شکاف کام

– ناهنجاری های صورت یا ناهنجاری هایی در ستون فقرات

– توراکوسیس ( انقباض دیواره قفسه سینه)

– اختلالات دیواره شکم

– تنگی بند ناف (قطع شدن خون رسانی به بند ناف )

در یک مطالعه که تعداد کمی از خانم.ها مورد بررسی قرار گرفتند ، دریافتند افرادی که جراحی‌ های قبلی.رحم را انجام داده بودند ، خطر ابتلای.آنها به این سندرم بالاتر بوده است .

همچنین هنگامی که یک مادر در ابتدای بارداری خود.در معرض داروی میسوپروستول قرار گرفته باشد ، وجود سندرم باند آمنیوتیک.در او افزایش پیدا می کند . این دارو به طور معمول به عنوان روشی برای.سقط جنین به کار می‌رود ، نه به صورتیک داروی معمول برای خانمهای باردار .

همچنین عواملی که باعث ایجاد خطر و مشکلات.در دوران بارداری و باعث ایجاد چندین نوع نقص.هنگام تولد شناخته شده است عبارتند از :

– سیگار کشیدن در دوران بارداری

– مصرف داروهای خودسر در دوران.بارداری ، که باید در حد امکان کاهش یا از بین برده شوند .

 

منبع : fetus.ucsf.edu

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید