شرایط و روش نگهداری خوکچه هندی

خوکچه هندی موجوداتی ظریف و دوست داشتنی، سرگرم کننده و بی آزار هستن که کمتر کسی ازشون بدش میاد یا میترسه. این حیوانات خانگی آرام و دوست داشتنی اونقدر بی خطرن که میتونن برای کودکان حیوان خانگی مناسبی باشند . شرایط و روش نگهداری خوکچه هندی

تغذیه خوکچه هندی

خوکچه هندی حیوانی شناخته شده و شگفت انگیز برای افراد پیر و جوان می باشد .
برخلاف خوک که حیوانی بزرگ است خوکچه حیوانی.شبیه به خرگوش است.که بسیار دوستداشتنی است و نگهداری انها در خانه نیازمند دانستن اطلاعاتی است که عدم رعایت آنها باعث از دست رفتن حیوان بامزه شما می شود .
فضای زیادی برای نگهداری نیاز ندارند و می توان آن.را در.داخل یا خارج از خانه نگهداری کرد . این حیوان یک گونه خوب و راحت برای نگهداری می باشد .

چیز هایی که باید راجب خوکچه هندی بدانیم

خوکچه هِندی جانوری است که انگلیسی‌ها آن را خوک گینه (Guinea pig) می‌نامند .

اما این حیوان نه به خوکها ربطی دارد نه به هندوستان نه.حتی به گینه ؛ بلکه این حیوان جونده‌ای خون گرم است که از خویشاوندان خرگوش به‌ شمار می‌آید .

خوکچه هندی بومی آمریکای جنوبی است و بسیار پیش‌تر از.آنکه اسپانیایی‌ ها به آمریکا قدم بگذارند اینکاها این حیوان را دست‌آموز کرده بودند و حتی از گوشت آن خوراکی تهیه.می‌کردند و در مراسم مذهبی و طب سنتی از آن استفاده می‌کردند .

بعد از کشف قاره آمریکا این حیوان در قرن ۱۶ به اروپا نیز راه یافت.و حتی در اروپا نیز آن را می‌خوردند . در حال حاضر تنها اهالی کشور پرو از آن تغذیه می‌کنند .

رابطه انسان با خوکچه هندی ها به ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمیگردد.در اون زمان هدف اصلی از پرورش این حیوانات استفاده خوراکی از اون ها بود .

در قرن ۱۵ میلادی خوکچه ها توسط تاجران به اروپا آورده شده و تبدیل به حیوانات خونگی شده اند .

هنگام خرید خوکچه هندی به چه نکاتی توجه کنیم شرایط و روش نگهداری خوکچه هندی

شرایط و روش نگهداری خوکچه هندی

برای خریدن این حیوان باید دقت کنید که این حیوان.چشمانی درخشان و شفاف و بدون ترشح داشته باشد ، بینی آن نیز باید خشک و بدون ترشح و گوش و زبان او نیز تمیز باشد . اکثر این خوکچه ها پشت گوش هایشان مو ندارد اما اگر این بی مویی بدن او در تمامی نقاط دیده شود.از خریداری اجتناب کنید زیرا نشانه ی یک بیماری پوستی در او می باشد .

از روی ناخن های خوکچه می توان جوانی و پیری آن حیوان را تشخیص.داد ، اگر دارای ناخن هایی کوتاه ، تیز و افقی بود ، او جوان است در غیر این صورت اگر ناخن.های پهن ، کند و منحنی شکل داشت ، خوکچه پیر می باشد. در ضمن اگر شما به سن.حیوان شک دارید می توانید به ناخن های آن توجه کنید . زمانی خوکچه را به تازگی خریداری کرده باشید امکان دارد او نا آرام و کمی عصبی باشد.ولی جای نگرانی وجود ندارد زیرا کم کم با شما و محیط اطرافش سازگار خواهد شد .

خصوصیات ظاهری خوکچه هندی

این حیوان پاهای کوتاه، هیکلی پهن و بدون دم ، بینی و گوش های کوچک دارند.تعداد انگشتان خوکچه در دستان ۴ انگشت.و در هر کدام از پاهای کوچکش ۳ انگشت می باشد . آنها دارای صورتی با گوشهای کوچک و کوتاه، بینی گرد و کوتاه، لبهای کوچک (لب بالایی.دارای شکاف میباشد) وسیبیل دارند .

 • قد: ۱۵-۳۰ سانتی متر ( خوکچه هندی: ۲۰-۲۵سانتی متر)
 • وزن خوکچه بالغ : ۸۰۰گرم -۱کیلو گرم (خوکچه هندی:۷۰۰-۱۲۰۰ گرم)
 • طول عمر: ۴-۸ (با نگهداری صحیح تا ۱۰سال هم امکان پذیر می باشد)
بیشتر بخوانید
روش نگهداری گربه برمه اروپایی

خوکچه هندی به رنگ های قهوه ای ، نقره ای ، مشکی ، کرم ، شکلاتی ، سفید.و غیره … و در دو مدل مو کوتاه و مو بلند وجود دارند .
خوکچه هندی عاشق مانند سایر جوندگان عاشق جویدن و جست.و خیز کردن است و در هفت گونه زیر یافت می شود .

• اتیوپیایی
• امریکایی
• پرویی
• ساتین
• سیلکی
• تدی
• کاکل دار سفید

 

خوکچه هندی فشن چه شکلیه ؟ شرایط و روش نگهداری خوکچه هندی

شرایط و روش نگهداری خوکچه هندی

خوکچه هندی فشن که از لحاظ فرم مو و بلندی مو با بقیه متفاوت است . یکی از انواع خوکچه هایی که بخاطر ظاهر منحصر به فردشون طرفدارهای.زیادی پیدا کردن خوکچه هندی فشن یا پروویَن هستند . این نژاد از خوکچه یکی از قدیمی ترین نژادهای خوکچه هندی بوده.و اصالتا از کشور پرو منشا گرفته است .

خوکچه هندی فشن موهای بلند و لخت داره که روی سر مثل کاکل می ایسته و به همین دلیل بهشون خوکچه هندی فشن میگویند .

این نوع از خوکچه هندی ها شاید زیبا باشند ولی موهای بلندشان نیاز به رسیدگی و برس کشیدن روزانه داره.

پس اگر دوست دارین یه خوکچه هندی فشن داشته باشید حواستون باشه که باید هر روز برس بکشیدشون وگرنه موهاشون تو هم گره میخوره و نه تنها زیبایی اش رو از دست میده بلکه اونا رو مستعد به مشکلات دیگه میکند .

نگهداری از خوکچه هندی مانند گربه و سگ کار پیچیده ای نیست اما نیاز به رسیدگی منظم به غذای حیوان و مرتب نگه داشتن فضای زندگی اش را دارد .

یک خوکچه هندی خوشحال و سالم به ملاحظات نگهداری مختلفی نیاز دارد . میزان مدفوع آن‌ها بسیار زیاد است . هر ظرف ناپایداری در اطرافشان را وارونه می‌کنند.و ممکن است در ظرف غذا یا آبشان ادرار یا مدفوع کنند و در بطرهای.اطراف قفسشان غذای نیم جویده و بزاق دهانشان را بریزند . با این پیش‌زمینه ذهنی باید بدانید که حفظ سادگی در محل زندگی خوکچه هندی بهترین شیوه است .

مي توان آنها را در داخل قفس و يا آکواريوم نگهداري کرد . نبايد ميله هاي قفس ازهم آنقدر باز باشد که سر حيوان بين آنها گير کند . بايد کناره هاي قفس چند سانتيمتر بالا بيايد تا خوکچه نتواند فضولاتش.را به بيرون پرتاب کند . اگر از آکواريوم استفاده مي کنيد بايد آن را هميشه تميز کنيد.و ادرار حيوان را بشوئيد تا بوي بد نگيرد . مي توان بستر را با خاک اره يا خورده کاغذ پوشانيد که البته.خاک اره به دليل دخول در مجراي ادراري نرها پيشنهاد نمي شود .

خوکچه های هندی نیاز به فضایی برای مخفی شدن دارند . یک جعبه مقوایی یا چوبی در.دار راه حل خوبی برای این نیاز آن‌ها است. در صورتیکه.حیوان جعبه‌ها را جوید یا کثیف کرد ، آن‌ها را عوض کنید . اگرچه ، این جونده‌ها به خوبی بالا نمی روند ، اما همچنان.دوست دارند از سطوح شیب دار و تاقچه‌های کم ارتفاع و ایمن بالا بروند . آنان از جستجو و غوطه‌ور شدن در یونجه و کاه نیز لذت می برند. همچنین خوب است بدانید.که شما می‌توانید استفاده از جعبه مخصوص برای دستشویی را به خوکچه هندی بیاموزید .

تمیز کردن محل نگهداری خوکچه هندی شرایط و روش نگهداری خوکچه هندی

شرایط و روش نگهداری خوکچه هندی

محل نگهداری خوکچه راباید به صورت هفتگی تمیز نمود ، محل دفع ادرار را شسته و جای مانده ادارا آن را با سرکه و یا سایر مواد شوینده غیر سمی تمیز نمود . میبایست ناخن های خوکچه را در فواصل معینی کوتاه نمود.در غیراین صورت ناخن آنها بیش از حد رشد نموده و به صورت برعکس به داخل گوشت حیوان فرومی رود.خوکچه های.مو کوتاه و متوسط نیاز چندانی به آراستن ندارند اما نوع موبلند و فشن آنها نیاز به برس کشیدن منظم.دارد تا موهای بلندش به صورت گره خورده در نیاید .

بیشتر بخوانید
روش نگهداری و پرورش گربه اسفینکس

خوکچه مو بلند به طور طبیعی در حیات وحش وجود ندارد,خوکچه های مو بلند توسط مراکز پرورشی و با علم زنتیک تولید مثل شده اند و بخاطر ظاهر جذابشان علاقه.مندان بسیاری نسبت به دیگر گونه های معمولی آن دارند . موهای خوکچه های پرورشی مو بلند و فشن همانند موی انسان بلند و بلند تر می شود و دارای طول مشخصی نمی باشد.پس لازم است هر از گاهی در صورت بلندی بیش از حد مویشان آنها را پیرایش نمود .

حمام کردن خوکچه هندی

خوکچه ها به شست و شو نیاز ندارد مگر مواردی که بسیار کثیف و ژولیده باشد.و یا اسهال گرفته باشد که در این مواقع باید با احتیاط کامل و در محیطی گرم وو در یک فاطله.زمانی محدود آنها استحمام داد .

شست و شو بیش از حد خوکچه باعث ازبین رفتن چربی طبیعی پوست آنهامی شود.لازم به ذکر است که بگوییم آب نظافتی خوکچه ها هم باید مثل دیگر گونه ها فاقد کلر باشد.چند تیم تحقیقاتی کشف کرده اند کلر محلول در آب شهری خود عاملی بر خشک شدن چربی پوست وریزش مو و ایجاد.حساسیت پوستی درحیوان خواهد شد پس به این نکته توجه ویژه ای نمایید .

همچنین باید مراقب باشید که پس از شستشو خوب خشک.شود تا دچار سرماخوردگی نشود . برای شستشو آن را در ظرفی که شامل آب ولرم است قرار دهید و به یاد داشته باشید.که حتماً از شامپوی مخصوص کودکان یا حیوانات استفاده کنید . البته اگر از شامپوی حیوانات استفاده می کنید بهتر است از شامپوی.توله های کوچک یا بچه گربه استفاده کنید .

در هنگام شستشو احتیاط کنید که شامپو وارد چشم ، دهان.و بخصوص گوش حیوان نشود . پس از شستشو حیوان را خوب خشک کنید (سشوار) .

تغذیه خوکچه هندی شرایط و روش نگهداری خوکچه هندی

شرایط و روش نگهداری خوکچه هندی

سیستم بدنی این جونده به طوری است که ویتامین ث را مانند.بدن.انسان نمی تواند بسازد به همین علت در تغذیه ی آن باید از ویتامین ث استفاده کرد . این جونده گیاه.خوار است یعنی به هیچ عنوان گوشت و ماهی نمی خورد . در غذای او می توانید.از گیاهان خشک ، حبوبات و سبزیجات استفاده کنید .

خوکچه‌ها تقریباً تمام میوه‌ها و سبزی‌ها را می‌خورند در طبیعت.آنها به علوفه خشک مثل یونجه خشک علاقه دارند و این باعث می‌شود تا دندانهایشان زیاد.رشد نکند و همچنین یونجه منبع پرتئینی خوبی برای آنهاست .

سبزيجات

يونجه ، تربچه، جوانه شبدر ، ريحان ، بروكلی ، انواع كلم ، هويج ، كرفس ، برگ.چغندر ، گشنيز ، شبدر ، خيار ، فلفل سبز ، نعناع ، جعفری ، نخود فرنگی.و غلاف آن ، كاسنی ، برگ تربچه ، برگ تمشك ، چمن .

ميوه ها

سيب ، انبه ، هلو ، گلابی ، آناناس ، آلو ، تمشك ، توت فرنگی ، پرتقال ، گوجه فرنگی ، پوست هندوانه .

موادی خوراکی که نباید به خوکچه ها دهیم

شكلات ، شيرينيجات ، بيسكوئيت ها ، پیاز ، سیب زمینی ، جو پرک ، پاستا و ماست زیاد به او ندهيد . پژوهشها نشان داده است اين موارد می تواند موجب رشد.بيش از حد باكتريها در دستگاه گوارش و ايجاد سم شود
باید تغذیه ای را قبل از دادن به خوکچه خوب.شست و در صورت هسته دار بودن میوه هسته آنها را جدا نمود . همیشه دقت کنید تا خوکچه شما اضافه وزن پیدا نکند.چاقی مفرط در خوکچه ها باعث شروع بیماری و مرگ او خواهد شد .

بیشتر بخوانید
معرفی نژاد سگ شیواوا (شی هواهوا)

آب تازه را باید در ابتدای هرروز و همیشه در اختیارخوکچه قرار دهید خوکچه ها آب زیادی می نوشند
خوکچه هندی هم مثل دیگر گونه های جوندگان دارای دندان های جلوی در حال رشدهستند و اگر شی ای در اختیارش برای جویدن قرار نگیرد دندانهای نیش آنها از حد طبیعی بلندتر شده و باعث ایجاد مشکل شدیدی در تغذیه آنهامی شود.

خوکچه‌ها مخلوقات عادتند . آن‌ ها به راحتی تغییری در.بافت ، ظاهر ، مزه و ارائه غذا و آب شان را نمی‌پذیرند . در هنگام غذا به خوکچه هندی خود از غذاها و.سبزیجات دیگر مخصوصشان را بدهید تا به تغییر و تنوع عادت کنند .

تولیدمثل خوکچه هندی

شرایط و روش نگهداری خوکچه هندی

اگر شما به عنوان حیوان خانگی از یک خوکچه هندی.نگهداری می کنید و تصميم داريد که خوكچه هندی تان بچه دار شود ، حتما تا قبل از 6 ماهگی برای خوکچه خود یک جفت.تهیه کنید و مواظب باشيد كه خوکچه چاق و دچار اضافه وزن نشود .

خوكچه های هندی اگر قبل از 7 تا 8 ماهگی زايمانی نداشته باشند ، شكاف لگن.بطور دائمی فيوز می‌شود که باعث می‌شود لگن باز نشود و خوکچه دچار سخت زائی شود . البته عوامل ديگری هم در سخت زايی خوکچه های هندی.موثر هستند ، اما سن بالا یکی از مهمترین دلايل است .
معمولا بچه‌ خوکچه ها در 30 دقيقه بدنيا می‌آیند.و حداكثر 5 دقيقه بين زايمان هر بچه فاصله می‌افتد . اگر مشاهده کردید که خوکچه هندی ماده درحال زور زدن و انقباض.بدون آمدن بچه ، ترشحات خونی ، قهوه ای.و سبز از واژن است ، حتما و فوری به دکتر دامپزشک خود مراجعه کنید .

زایمان خوکچه ها در فصول گرم وروزهای بلند سال اتفاق می افتد . دوران حاملگی و بارداری خوکچه ماده 9هفته می باشد که.در مقایسه با سایر جوندگان دارای زمان زیادی است . بر خلاف موشها نوزادان خوکچه با مو به دنیا می آیند و 2 تا 3 روز بعد از به دنیا آمدن شروع به خوردن غذا می نمایند . حدود 2 الی 3 هفته از شیر ماده خوکچه تغذیه میکنند . تعداد بچه های یک خوکچه 1 الی 4 عدد می باشد . سن بلوغ در خوکچه 60-70 روز است .

بیماری های شایع شده در خوکچه هندی

اکثر بیماریهای شایع در خوکچه و انواع نژاد خوکچه به دلیل عدم رعایت.برخی مسائل بهداشتی و حتی تغذیه ای در مورد نگهداری از خوکچه هندی اتفاق میافتد . بنابرین اگر بیشتر در مورد بیماریهای شایع در حیوانات.خانگی اطلاعات کسب کنید به سلامتی حیوان خود کمک خواهید کرد .

 • اسهال (به دلیل نگهداری نادرست و تغذیه نامناسب)
 • گرما زدگی
 • چرک تنفسی
 • سرطان دندان
 • بیماریهای پوسل
 • کمبود ویتامین ث (بنابرین حتما باید در تغذیه انها میوه هایی که سرشار ویتامین ث هستند گنجانده شوند) .

بیماری های خوکچه هندی و انسان

شرایط و روش نگهداری خوکچه هندی

خوکچه ها بیماری مشترک زیادی با آدم ها ندارن و در.صورتی نکات زیر رو رعایت کنین هیچ وقت از خوکچه ها بیماری نمیگیرید .

 • بعد از بازی باهاشون دستاتون رو با آب و صابون بشورید .
 • خوکچه ها نباید بدون نظارت در خونه آزاد باشن .
 • در صورتی که جایی غیر از داخل قفسشون مدفوع.کردن مدفوعشون باید جمع آوری و محلش تمیز بشه .
 • قفس خوکچه ها رو حداقل هفته ای ۱ بار تمیز کنید .
 • پس از تمیز کردن قفس خوکچه ها دستاتون رو با آب و صابون بشورید .

بردن خوکچه پیش دامپزشک

خوکچه ها حیوانات ترسویی هستند و مانند بقیه حیوانات اگزوتیک.دیگه در صورتی که بیمار بشن خیلی دیر علائم بیماری رو نشون میدهند .

به همین دلیله که بهتره حداقل سالی ۲ بار خوکچتون رو برای.معاینه و چک کردن دندان ها به کلینیک دامپزشکی ببرید .

منبع : www.bluecross.org.uk

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید