شیر خشک بهتر است یا شیر مادر؟

شاید شما هم این سوال را از خود پرسیده باشید که چه شیر خشکی مناسب فرزندم است.؟ بهتر است بدانید که شیر خشک شاید جایگزین قابل قبولی برای شیر مادر باشد.، اما بهترین نیست . تا قبل از اختراع شیر خشک اگر مادری قادر به شیردهی فرزند.خود نبود این وظیفه به دایه متحول می­شد .شیر خشک بهتر است یا شیر مادر؟

شیر خشک بهتر است یا شیر مادر؟

در سال 1866 هنری نستله آلمانی با ترکیب شیر گاو.، آرد و شکر توانست جایگزینی برای کودکانی که از شیر مادر محروم اند تولید کند . این اختراع تنها برای کودکانی استفاده می­شد که سر راهی بودند و منبع تغذیه­ای نداشتند و در نهایت می­مردند .

منبع اصلی تامین اکثر شیر خشک­های بازار شیر گاو است.، اما برای استفاده از شیر گاو به عنوان تغذیه برای کودکان که دستگاه گوارش نابالغی دارند اصلاحات زیادی.در ترکیبات شیر باید اتفاق بیفتند . هیچ کدام از شرکت­های تولید کننده شیر خشک اطلاعات دقیقی از ترکیبات شیرهای خود در اختیار عموم نگذاشته اند .

همانطور که اشاره شد شیر مادر بهترین روش تغدیه­ای برای کودکان است و اگر مشکل جدی.برای عدم شیردهی وجود ندارد نباید از شیر خشک استفاده کرد . مثلا اگر فرزندتان توانایی مکیدن سینه را ندارد شیر.خود را دوشیده و با شیشه شیر او را تغذیه کنید.، اما اگر در حال مصرف دارویی هستید که برای کودک مضر است از شیر خشک استفاده کنید .شیر خشک بهتر است یا شیر مادر؟

انواع شیرهای خشک

شیر خشک­ها بر اساس ماده اصلی تشکیل دهنده به دو دسته تقسیم می­شوند . شیرهایی که بر پایه شیر گاو هستند که بیشترین شیر خشک­های موجود.در بازار از این.نوع اند و دسته دوم بر پایه سویا هستند.که مناسب برای خانواده­های گیاهخوار است .

بیشتر بخوانید
 مصرف مولتی ویتامین مینرال در بارداری

در شیر خشک­های هایپو آلرژنیک یا HA پروتئین­های شیر گاو شکسته شده.و برای کودکانی که دارای مشکل هضم هستند مناسب است . این نوع شیر خشک بیشتر برای نوزادان نارس به کار می­رود . برای کودکان که به شیر گاو و همچنین سویا حساسیت نشان.می­دهند هم گزینه مناسبی است، اما کمی از شیرهای دیگر گران­تر است .

شیر خشک­های بدون لاکتوز برای کودکانی که حساسیت به لاکتوز دارند مناسب بوده.و شیر خشک­های آنتی رفلکس (AR) برای کودکانی به کار می­رود که دارای مشکل رفلکس معده هستند . همچنین شیر خشک­هایی وجود دارند که مخصوص نوزادان نارس هستند . از آنجایی که نوزادان نارس نسبت به دیگر نوزادان نیاز به کالری و پروتئین بیشتری دارند.شیرهای مخصوصی برایشان تجویز می­شود .شیر خشک بهتر است یا شیر مادر؟

شیر خشک بهتر است یا شیر مادر؟

علاوه بر شیر خشک­های پودری که نسخه ارزان و محبوب بازار هستتند شیر.خشک­هایی وجود دارند که به صورت مایع هستند و این مایع غلیظ باید با آب مخلوط شده.و سپس استفاده شوند. راحت­ترین نوع شیر خشک آن­هایی هستند که به صورت آماده وجود دارند.و به همان شکل موجود قابل استفاده اند . بسته باز شده این نوع شیر باید حداکثر تا 48 ساعت مصرف شود .

شیر خشک­های برتر موجود در بازار

شیر خشک­های موجود در بازار ایران همگی تولید ایران هستند . از آنجایی که کشورمان در تحریم است اجازه واردات این محصولات را نداریم و نمونه.شیرهایی که با مارک­های خارجی در داروخانه­ها به فروش می­رسند.در اصل در خود ایران پر شده اند . البته شیر خشک­هایی هم هستند که به صورت.اختصاصی وارد شوند ولی دارای قیمت بالایی هستند .

بیشتر بخوانید
شیر دادن به نوزادان دو یا چند قلو

برای انتخاب شیر خشک فرزندتان صرف نظر از ایرانی یا خارجی بودن آن باید.به سازگاری شیر با دستگاه گوارش نوزاد دقت کرد . برای برخی نوزادان شیر خشک­های خارجی جوابگو بوده.و برای برخی دیگر ایرانی­ها بهترین هستند . شیر خشک­های مرغوب بازار به شرح زیر است .شیر خشک بهتر است یا شیر مادر؟

  • شیر خشک نان (NAN)

شیر خشک بهتر است یا شیر مادر؟

این شیر خشک توسط شرکت نستله تولید می­شود و معروف­ترین و محبوب­ترین شیر.خشک موجود در بازار است . این محصول در شش ماه اول غذای مناسب و کافی برای رشد کودک است . این شیر خشک علاوه بر داشتن پروتئین­های لازم برای بدن فرزندتان باعث.وزن گیری مناسب وی و رشد کافی اعضا بدن می­شود .

 

  • شیر خشک آپتامیل (Aptamil)

شیر خشک بهتر است یا شیر مادر؟

این شیر خشک شامل ترکیباتی است که شیر مادر را شبیه سازی می­کند.و به همین دلیل باعث تقویت سیستم ایمنی نوزاد می­شود . این نسخه از شیر خشک آپتامیل برای نوزادان تا شش ماه مناسب است . آپتامیل­های 1.، 2 و 3 برای کودکان غیر حساس مناسب و قابل استفاده است .شیر خشک بهتر است یا شیر مادر؟

  • شیر خشک مولتی (Multi)

شیر خشک بهتر است یا شیر مادر؟

شیر خشک مولتی از محصولات یک شرکت.فرانسوی است که فاقد ساکاروز و گلوتن می­باشد . این شیر خشک مناسب برای نوزادانی است که دچار.اسهال ناشی از گلوتن و ساکاروز هستند .

  • شیر خشک ببلاک (Bebelac)

شیر خشک ببلاک محصول مناسبی برای وزن گیری فرزندتان پس از شش ماهگی است . این شیر خشک دارای ویتامین آ ، امگا 3 و 6.، آهن و مواد معدنی است . این شیر خشک بهترین مکمل برای زمانی است که شیر مادر کافی نمی­باشد .شیر خشک بهتر است یا شیر مادر؟

  • شیر خشک NURSOY

این شیر خشک فاقد ترکیبات ذرت است و برای کودکانی.که به ترکیبات ذرت حساسیت دارند بهترین است .

بیشتر بخوانید
دندان درآوردن کودکان و روش های کاهش درد

 

  • شیر خشک سیمیلاک (Similac)

 

شیر خشک بهتر است یا شیر مادر؟شیر خشک سیمیلاک محصولی مناسب برای کودکانی است.که به نارسایی قلبی و کلیوی مبتلا هستند.، اما مصرف زیاد این شیر مناسب نمی­باشد .

  • شیر خشک بیومیل (Biomil)

شیر خشک بهتر است یا شیر مادر؟

شیر خشک بیومیل بر اساس فرمول شیر مادر تهیه شده و علاوه.بر افزایش وزن و رشد فیزیکی نوزاد ، به افزایش هوش و تقویت بینایی نیز کمک می­کند .شیر خشک بهتر است یا شیر مادر؟

  • شیر خشک گیگوز (Guigoz)

شیر خشک بهتر است یا شیر مادر؟

شیر خشک گیگوز غذایی کافی تا شش ماهگی کودک است و غنی شده.با موادی چون روی ، آهن و انواع ویتامین­ها است که به هضم غذا در روده­ها کمک می­کند .

در این متن برخی شیر خشک­های مناسب برای کودکان ذکر شد ، اما در نهایت برای تصمیم گیری در مورد اینکه چه شیر خشکی مناسب فرزندم است ؟ بهترین کار این است که با دکتر متخصص مشورت کرده و سپس اقدام به مصرف شیر خشک کنید .

 

منبع : www.asiaone.com

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید