صندوق سرمایه گذاری ETF چیست ؟

این روز ها با تصمیم دولت مبنی بر فروش صندوق های قابل معامله.در بورس برای جبران کسری بودجه ی کشور ، ممکن است همه ما در مورد صندوق های قابل معامله.یا همان ای تی اف ها حرفهای زیادی شنیده باشیم که ما در این مقاله سعی داریم شما را با.این صندوق ها و نحوه خرید و فروش آن ها آشنا کنیم .صندوق سرمایه گذاری ETF چیست ؟

صندوق سرمایه گذاری ETF چیست ؟

در ابتدا سعی میکنیم به طور مختصر برای شما تعریفی.از صندوق های سرمایه گذاری داشته باشیم . بنابراین برای آشنایی هر.چه بیشتر با این صندوق ها با ما در این مقاله همراه شوید .

صندوق سرمایه گذاری

افرادی که میخواهند به بازدهی بالاتری نسبت به سودهای.پرداختی در بانک ها برای سپرده گذاری دست یابند یکی از بهترین.و کم ریسک ترین گزینه ها همین صندوق های سرمایه گذاری هستند .
صندوقهای سرمایه گذاری در واقع با جمع کردن پول.های سرمایه گذاران و با استفاده از دانش افراد با تجربه و خبره در بازارهای.مالی و بازار سرمایه ، سرمایه گذاری های مطمئن و پر سودی را.برای سرمایه گذاران انجام میدهند .

در واقع صندوق های سرمایه گذاری در ازای اخذ پول ، واحدهایی.را در اختیار سرمایه گذاران قرار میدهند و با این پول جمع شده نسبت.به عملکردی که از قبل برای صندوق تعریف شده در بازار.سهام ، طلا ، اوراق مشارکت و سایر.اوراق بهادار سرمایه گذاری میکنند .
این صندوقها نسبت به ریسک و بازدهی که خریدار میخواهد.بابت خرید واحدهای آن متحمل شود ، انواع مختلفی دارند که در.زیر مهمترین آنها را برای شما معرفی میکنیم .

1) صندوق های با درآمد ثابت صندوق سرمایه گذاری ETF چیست ؟

صندوق سرمایه گذاری ETF چیست ؟

این نوع صندوق ها نسبت به سایر صندوق های سرمایه.گذاری از ریسک سرمایه گذاری خیلی کمتری برخوردار هستند . این صندوقها بیشتر از 70 درصد از دارایهای خود را.در اوراق مشارکت ، سپرده بانکی ، گواهی سپرده بانکی و سایر.اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه گذاری میکنند .

بیشتر بخوانید
ترازنامه ی مالیاتی در بورس چیست ؟

صندوقهای با درآمد ثابت 3 الی 4 درصد نسبت به سودهای.بانکی سود بیشتری برای سرمایه گذاران پرداخت میکنند.تا جذابیت کافی برای افرادی که نمیتوانند.ریسک زیادی متحمل شوند داشته باشند .

2) صندوقهای سرمایه گذاری سهامی


دارایی های این نوع صندوق ها حداقل 70 درصد در بازار بورس.و برای خرید سهام شرکتهای عرضه شده در بورس تعلق میگیرد .

این نوع صندوقها برای افرادی که ریسک پذیری بالایی دارند.و میخواهند برای اولین بار وارد بازار بورس شوند مناسب هست ، زیرا دارایی های.این نوع صندوق ها توسط یک تیم تحلیلی خبره و دارای.سواد مالی زیاد در شرکتهای بنیادی و خوب سرمایه گذاری میشود . لازم به ذکر هست که این نوع صندوق ها.همانند صندوق های با درآمد ثابت حداقل سود تضمین شده.ندارند و برای همین از ریسک بالایی برای خرید برخوردار هستند .
 

3) صندوقهای سرمایه گذاری مختلط صندوق سرمایه گذاری ETF چیست ؟

صندوق سرمایه گذاری ETF چیست ؟این نوع از صندوقها هم همانطور که از اسمش مشخص است.هم در سهام و هم در اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاری میکنند به طوری که حداکثر 60 درصد از دارایی.های خود را برای خرید سهام و 40 درصد از آنها.را برای خرید اوراق یا سپرده گذاری در بانک اختصاص میدهند .

ریسکی که خریدار واحدهای این نوع از صندوقها متحمل میشود.مابین دو نوع قبلی صندوقهاست و از ریسک متوسطی برخودار هستند . لازم به ذکر است که این نوع صندقها هم به.علت اینکه بیش از 50 درصد از دارایی های خود را به خرید سهام شرکتهای بورسی.اختصاص میدهند ، مثل صندوقهای سهامی ، حداقل سود تضمین شده ندارند.و ارزش واحدهای خریداری شده به نسب ارزش سبد.سهام خریداری شده توسط مدیریت صندوق ، تغییر خواهد کرد .

بیشتر بخوانید
مهم ترین نکات معامله گری حرفه ای در بورس

پس از آشنایی با انواع صندوقهای موجود و اینکه شما میخواهید.وارد چه میزان ریسک از سرمایه گذاری شوید باید.برای خرید واحد صندوق مورد نظرتان اقدام کنید . در اصطلاح به خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری صدور.واحد و به فروش آن ابطال واحد گفته میشود .

صندوقها به دو دسته ی مختلف تقسیم میشوند :

صندوقها به طور کلی هم به دو دسته غیر قابل معامله.در بورس و قابل معامله در بورس یا همان ای تی اف تقسیم میشوند . شما پس از انتخاب صندوق مورد نظرتان لازم است.با پرس و جو از افراد با تجربه و جست جو از سایتهای.اینترنتی برای خرید آن اقدام کنید .

اگر صندوقی که قصد خرید واحدهای.آن را دارید جزء صندوق های غیر قابل معامله در بورس باشد باید.برای خرید آن به سایت اینترنتی صندوق مورد نظر مراجعه کرده و نحوه ثبت نام ، احراز هویت.و ارسال مدارک جهت خرید واحدهای آن صندوق را مطالعه کنید .
اگر صندوق انتخابی شما جزو صندوق های قابل معامله.در بورس باشد ، شما باید برای خرید واحد های آن نسبت به دریافت کد.بورسی از طریق یکی از کارگزاری های موجود اقدام کنید .

صندوقهای سرمایه گذاری یا ETF صندوق سرمایه گذاری ETF چیست ؟

صندوق سرمایه گذاری ETF چیست ؟همانطور که قبلا هم توضیح دادیم این نوع صندوقها می تواند.شامل سه نوع مختلف  صندوق های با درآمد ثابت ، صندوق های سهامی و صندوق های مختلط باشد . شما برای خرید واحد این صندوق ها باید همانند خرید سایر سهام موجود در بازار بورس اقدام کنید .

با این مزیت که این صندوق ها با توجه به بهره مندی.از افراد آشنا و خبره به بازارهای مالی و بورس تهران اقدام به خرید.سهام بنیادی و کم ریسک برای صندوق سرمایه گذاری برای بلند.مدت میکنند که این امر باعث کاهش ریسک.سرمایه گذاری افراد مبتدی و غیر حرفه ای میشود .
هر یک از این صندوق ها با توجه به اساسنامه.و امیدنامه ای که دارند نسبت به خرید انواع.مختلف سهام ، اوراق و سپرده گذاری ها اقدام میکنند .

بیشتر بخوانید
ارزش معاملات و اثرات آن در بازار سرمایه

کلام آخر

در نهایت برای جمع بندی مقاله ای که در ابتدای امر.خواندید ، باید بگوییم که ETF ها صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله ای هستند.که امکان معامله ی آنها رد بازرا بورس برای افراد دارای کد بورسی وجود دارد . اگر چنانچه شما تصمیم به خرید این صندوق ها گرفته باشید.باید برای شناسایی خوب یا بد بودن صندوق ، امید نامه ی آن را مطالعه کنید .

این صندوق ها برای افراد تازه وارد به بورس طبق.گفته ی تحلیل گران ریسک کمتری دارند و همین امر.باعث میشود که اقبال افراد برای خرید آنها زیاد شود . نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که صندوق های سرمایه.گذاری دامنه ی قیمتی ندارند و شما باید هنگام وارد.کردن قیمت برای خرید و یا فروش ، دقت لازم را به خرج دهید .

از این که با ما در مجله ی آموزشی مگ نت همراه بودید ، نهایت سپاس را داریم .
شاد باشید.

 

منبع : www.investopedia.com

 

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید