عوارض مصرف قرص لووتیروکسین (Levothyroxine)

قرص لووتیروکسین برای اولین بار در سال 1950 در آمریکا به تولید.انبوه رسید و در سال 2000 توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای درمان مشکلات تیروئید تایید شد . همچنین در سال 2007 نیز انجمن تیروئید در بریتانیا تایید کرد که تنها درمان پزشکی.برای کم کاری تیروئید استفاده از قرص لووتیروکسین است . عوارض و میزان مصرف قرص لووتیروکسین (Levothyroxine)

عوارض مصرف قرص لووتیروکسین

امروزه لووتیروکسین توسط لابراتوارهای مختلف و با نام های تجاری.گوناگون از قبیل لووتروید (Levothroid) ، لووکسیل (Levoxyil) ، لووتی (Levo-T) ، یونی.تروید (Unithroid) و غیره تولید و عرضه می شود .
البته باید بدانیم که استفاده به اندازه و درست این قرص سبب.کنترل کارکرد تیروئید می شود و همراه با رژیم درمانی به کاهش وزن کمک می‌کند .

موارد مصرف قرص لووتیروکسین عبارتند از :

• درمان کم کاری تیروئید (کرتینیسم)
• درمان بزرگی بی علامت تیروئید (گواتر)
• ایجاد تعادل هورمون های تیروئیدی
• کاهش وزن

این دارو از لحاظ ساختاری بسیار شبیه به تیروکسین یا T4 (یکی از هورمون.هایی که به صورت طبیعی در بدن تولید می شود) است .

ترکیباب لووتیروکسین و مکانیسم عمل آن

ترکیب فعال قرص لووتیروکسین که موجب اثر آن.در بدن می شود سدیم لووتیروکسین است ، سایر ترکیبات آن عبارتند.از لاکتوز ، استئارات منیزیم ، نشاسته ذرت و اسید استئاریک .
تیروکسین هورمونی است که در بدن به طور طبیعی توسط غده.تیروئید تولید می شود ، لووتیروکسین فرم مصنوعی و ساختگی این هورمون است . کمبود این هورمون موجب بروز خستگی ، افزایش.وزن ، افسردگی می شود .

لووتیروکسین مانند هورمون تیروئید اندوژن (T4، مشتقات تیروزین تترایدینیتید) عمل کرده و در کبد و کلیه ، T4 به T3 (متابولیت فعال) تغییر پیدا می کند . همچنین با اتصال به پروتئین ها ، گلوبولین و پره آلبومین متصل شونده تیروکسین.انتقال به گیرنده های هورمون تیروئید در سیتوپلاسم و هسته اتفاق می افتد .
پس در نتیجه این قرص برای جبران کسری هورمون تیروکسین.در افرادی که غده تیروئید آن ها قادر به تولید به اندازه این هورمون نیست تجویز می شود.که می تواند با کمک به افزایش متابولیزم.درون سلولی سبب تولید انرژی و کاهش وزن شود .

نحوه و میزان مصرف قرص لووتیروکسین عوارض و میزان مصرف قرص لووتیروکسین (Levothyroxine)

عوارض مصرف قرص لووتیروکسین

افرادی که با مشکل تیروئید مواجه هستند باید بدانند قرص لووتیروکسین در دوزهای ۵۰ ، ۷۵ و ۱۰۰ میکروگرم تولید می شود که مصرف آن باید درست.طبق دستور پزشک باشد . اما اگر بخواهیم به طور کلی میزان مصرف آن را بگوئیم به شرح زیر است :

بیشتر بخوانید
درمان ترک های پوستی دوران بارداری
برای بزرگسالان :

ابتدا 50 میکروگرم قرص لووتیروکسین به صورت روزانه.استفاده شده.و به تدریج هر 3 تا 4 هفته ، 25 تا 50 میکروگرم افزوده می شود .

برای کودکان :

در کودکان بالای 12 سال : 2 تا 3 میکروگرم بر کیلوگرم
در کودکان 6 تا 12 سال : 4 تا 5 میکروگرم بر کیلوگرم
در کودکان 1 تا 5 سال : 5 تا 6 میکروگرم بر کیلوگرم
نوزادان : 10 الی 15 میکروگرم به ازای هر.کیلوگرم وزن بدنشان در روز برای 3 ماه اول
قرص لووتیروکسین برای درمان کرتینیسم در کودکان تجویز می شود.اما بدون مشورت با پزشک آن را به کودکان ندهید .
بهترین روش مصرف لووتیروکسین با معده خالی 30 دقیقه قبل از.خوردن صبحانه یا اولین وعده غذایی در روز است . قرص یا کپسول لووتیروکسین باید به طور کامل و با.یک لیوان آب بلعیده شود . از جویدن آن خودداری نمایید .

مصرف لووتیروکسین در بارداری و شیردهی

در هر دو صورت یعنی در بارداری و شیردهی مصرف دارو را بدون.مشورت با پزشک انجام نباید داد . توجه داشته باشید که پایین بودن سطح هورمون تیروئید در دوران.بارداری به مادر و نوزاد متولد نشده آسیب می زند . همچنین اگر از قبل این دارو را مصرف می کردید باید.بدانید که میزان مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی تغییر می کند .

عوارض مصرف دارو لووتیروکسین

 

هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی ممکن است باعث بروز بعضی.عوارض ناخواسته نیز بشود ؛ عوارضی که امکان بروز آن‌ها نادر ، اما جدی است . اگرچه همه عوارض زیر در یک فرد دیده نمی‌شود ، اما در صورت بروز آن‌ها باید با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید .

رایج ترین عوارض لووتیروکسین عبارتند از : عوارض و میزان مصرف قرص لووتیروکسین (Levothyroxine)

• ضعف عضلانی
• سردرد
• گرفتگی پاها
• لرز
• عصبی شدن
• مشکل در خواب
• اسهال
• بثورات پوستی
• ریزش موی خفیف (چند ماه اول)

علائم نادر که در صورت مشاهده هر یک بلافاصله باید به پزشک مراجعه کنید :

عوارض مصرف قرص لووتیروکسین

• کهیر
• مشکل تنفسی
• التهاب صورت ، لب ها ، زبان و گلو
• ضربان قلب نامنظم
• درد قفسه سینه و احساس تنگی نفس
• تب، گر گرفتن و تعریق
• حس سرمای غیر طبیعی
• ضعف، خستگی و مشکلات خواب (بی خوابی)
• مشکلات حافظه
• احساس افسردگی و تحریک پذیری
• سردرد، گرفتگی پاها و درد عضلانی
• احساس عصبی شدن و تحریک پذیری
• خشکی پوست یا مو
• ریزش مو
• تغییر در دوره های قاعدگی
• استفراغ، اسهال، تغییر اشتها و تغییر وزن

بیشتر بخوانید
عفونت کلامیدیا در دوران بارداری

لازم است بدانید که واکنش آلرژیک جدی در مورد داروی لووتیروکسین نادر است . با وجود این اگر واکنش آلرژیک مثل علائم پوستی ، خارش ، تورم (مخصوصا در صورت ، زبان و گلو ) ، گیجی شدید.و اختلال تنفسی را تجربه کردید به سرعت از مرکز فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید .

تداخل دارویی لووتیروکسین

بسیاری از داروها بر عملکرد لووتیروکسین تاثیر می گذارند و برعکس به طور مثال این دارو با داروهای آمی تریپتیلین ، ایماتنیب ، اینفاکول ، پروتامین.سولفات ، پیاسکلیدین ، دسموپرسین ، کلستیرامین ، کوئتیاپین ، پلی اتیلن گلیکول ، دی متیل فومارات ، فنین.دیون ، آهن ، دیفن هیدرامین ، دیگوکسین ، لاکتولوز ، اورلیستات ، کاربامازپین ، کلسیم کربنات تداخل دارد و در صورت.استفاده هر کدام از این داروها باید به پزشک مراجعه کنید .

عوارض دارویی  عوارض و میزان مصرف قرص لووتیروکسین (Levothyroxine)

مصرف همزمان با كورتيكوتروپين موجب تغيير وضعيت تيروئيد مي‌شود .

1. مصرف همزمان با كورتيكوتروپين موجب تغيير وضعيت تيروئيد مي‌شود .
2. كلستيرامين ممكن است جذب لووتيروكسين را به تأخير اندازد .
3. مصرف همزمان با داروهاي ضد انعقاد ممكن است اثر دارو را تغيير دهد . در صورت افزايش مقدار مصرف لووتيروكسين ، مقدار مصرف داروي ضد انعقاد ممكن است كاهش يابد .
4. استروژنها با افزايش غلظت سرمي گلوبولين پيوند يافته.به تيروكسين ، مقدار مصرف تيروكسين را افزايش مي‌دهند .
5. مصرف همزمان با داروهای ضد افسردگي سه‌ حلقه‌ای.يا داروهای مقلد سمپاتيك ممكن است اثرات تمام اين داروها را افزايش دهد.و به بي‌كفايتي کرونر قلب يا آريتمي قلبي منجر شود .
6. داروهاي القا كننده آنزيم هاي كبدي (مانند فني توئين) ممكن است.متابوليسم كبدي لووتيروكسين و مقدار مصرف لووتيروكسين را افزايش دهند .
7. مصرف همزمان با داروهای خوراكي پايين‌آورنده قند خون.يا انسولين ممكن است مقدار مصرف اين داروها را تغيير دهد .

8. كليرانس تئوفيلين در بيماران با هايپوتيروئيد كاهش يافته.و با يوتيروئيد شدن به حالت نرمال بر‌مي‌گردد .
9. مصرف همزمان با مهار كننده‌های گيرنده بتا ممكن.است تبديل لووتيروكسين به ليوتيرونين را كاهش مي‌دهد .
10. داروهای ضد صرع از قبیل فنی توئین ، کاربامازپین ، پریمیدون.و باربیتورات در کنار این دارو می توانند مکانیسم بدن را بهم بریزند .
11. مصرف همزمان دارو با سوماترم باعث زود بسته شدن اپي‌فيز استخوانها مي‌شود . همزمان با هم در كودكان استفاده نشوند .
12. داروی بیهوشی مانند کتامین اگر قصد انجام عمل جراحی دارید.حتما به پزشک و متخصص بیهوشی اعلام کنید که در حال مصرف لووتیروکسین هستید .
13. مصرف بیش از حد و همیشگی گردو ، سویا ، گریپ فروت و.نوشیدنی های کافئین دار باعث کاهش اثر لووتیروکسین می شود .

بیشتر بخوانید
لیست بهترین قرص های لاغری و کاهش وزن بدون عوارض به همراه قیمت

احتیاط های مربوط به مصرف لووتیروکسین

داروهای زیر را حداقل 4 ساعت قبل از مصرف لووتیروکسین.و یا 4 ساعت بعد از مصرف لووتیروکسین مصرف کنید تا اثر آن را کم نکنند :

– کربنات کلسیم
– فرو سولفات (قرص آهن)
– داروهای زخم معده و روده
– داروهای پایین آورنده پتاسیم
– آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم
– داروهای پایین آورنده کلسترول
– داروهای دیابت و انسولین
– داروهای گشاد کننده عروق مانند وارفارین
– داروی داخل وریدی برای بیماران عروقی

هشدارها و ممنوعیت های مصرف لووتیروکسین عوارض و میزان مصرف قرص لووتیروکسین (Levothyroxine)

اگر از انسولین و یا داروهای خوراکی دیابت مصرف می کنید ، از پزشک.خود درباره مقدار دوز مصرفی داروهای دیابت با لووتیروکسین سئوال کنید .
اگر شما اختلال تیروئید ، بیماری قلبی ، بیماری عروقی ، دیابت ، آنمی (کم خونی) ، مشکل.غده هیپوفیز و یا آدرنال (غده فوق کلیوی) ، سابقه لخته شدن خون ، درد قفسه.سینه ، درد بازو یا شانه ، تهوع و تعریق را دارید ، قبل از مصرف لووتیروکسین به پزشک خود اطلاع دهید .

اگر ویتامین ، داروهای گیاهی و یا داروهای بدون نسخه مصرف.می کنید و دکتر به شما قرص لووتیروکسین داده است ، با دکتر خود.درباره داروها و مکمی هایی که مصرف می کنید ، مشورت کنید .

احساس تهوع و استفراغ ناشی از مصرف این دارو با مصرف وعده.های غذایی سبک و پرهیز از غذاهای چرب و پر ادویه به ندرت کاهش می یابد . در صورت فراموش کردن.یک نوبت از مصرف دارو ، به محض یادآوری سریعا آن را مصرف کنید .

اما اگر تقریبا زمان نوبت بعدی فرا رسیده بود ، از دو برابر کردن مقدار دارو خودداری کنید .
توجه داشته باشید که نباید از لووتیروکسین تنها برای کاهش وزن.در افراد با کارکرد طبیعی تیروئید استفاده شود . چنین اقدامی می تواند عوارض بسیار خطرناکی به همراه داشته باشد .
در آخر بدانید که معمولا کسانی که به مشکلات تیروئید مبتلا هستند.باید مادام العمر از لووتیروکسین استفاده کنند اما معمولا پزشک هر 3 الی 6 ماه یک بار از طریق آزمایشات.خون میزان هورمون های T3 ، T4 ، TSHو آنتی بادی های تیروئید را بررسی می کند تا در صورت نیاز.تغییری در نحوه و دوز مصرف لووتیروکسین ایجاد کند .

منبع : www.drugs.com

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید