مشخصات فنی PS5 پلی استیشن 5 رونمایی شد

در عصر امروز چهارشنبه ساعت 19:30 ، سونی طی یک کنفرانس خصوصی با مجری گری مارک سرنی معمار ارشد پلی استیشن 4 و پلی استیشن 4 پرو و پلی استیشن 5 برگذار کرد. این کنفرانس پنجاه و دو دقیقه ای پرده از خیلی مشخصات فنی این کنسول برداشت. بیشترین بحث ها بعد از کنفرانس مربوط به ضعیف یا قوی بودن کنسول سونی و مایکروسافت بود. مشخصات فنی PS5 پلی استیشن 5 رونمایی شد

کدام کنسول قوی تر است؟

امروز مشخص شد که کدام شرکت این مسابقه را با دست پر تری شروع خواهد کرد. مایکروسافت ماه ها قبل تیر اول را شلیک کرد و مدت ها پیش Xbox Series X را معرفی کرد. از زمان رونمایی در مراسم The Game Awards ، سازنده کنسول رقیب جزئیات بیشتری را با مخاطبان در میان گذاشت. ما نه تنها نام و طراحی Xbox Series X بلکه کنترلر و مشخصات دقیق سخت افزار را می شناسیم.

آیا اکنون سونی دوباره به بازی بر خواهد گشت؟ سونی سازنده کنسول سکوت خود را با پخش زنده مستقیم می شکند. سونی قبلاً برخی از اطلاعات را سال گذشته به طور پراکنده منتشر کرده بود ، اما جزئیات مشخص و قابل اعتمادی که ما را مطمئن می کرد وجود نداشت. نام رسمی کنسول بعدی نیز تعجب آور نبود و از همان پروتکل اسم های قبلی بهره می برد. سرانجام در کنفرانس امروز می شود به جواب های خود رسید.

PS5

مشخصات فنی پلی استیشن 5 

(CPU: 8x Zen 2 Cores @ 3.5GHz (variable frequency

(GPU: 10.28 TFLOPs, 36 CUs @ 2.23GHz (Custom RDNA 2) (variable frequency

بیشتر بخوانید
دو بازی Uncharted Collection و Journey رایگان شدند

RAM: 16 GB GDDR6 مشخصات فنی PS5 پلی استیشن 5 رونمایی شد

(Hard disk: 825 GB SSD (Custom

Drive: 4K UHD Blu-Ray Drive

مشخصات فنی ایکس باکس سری ایکس

(CPU: 8x Cores @ 3.8 GHz (3.6 GHz / SMT) (Custom Zen 2 CPU

(GPU: 12 TFLOPs, 52 CUs @ 1,825 GHz (Custom RDNA 2 GPU

RAM: 16 GB GDDR6

(Hard drive: 1 TB (Custom NVME SSD

Drive: 4K UHD Blu-Ray Drive

PS5

ایکس باکس یا پلی استیشن؟

اگر بخواهیم به لحاظ فنی دو کنسول را مقایسه کنیم. مقایسه بسیار نزدیکی را شاهد خواهیم بود. به این صورت که روی کاغذ کنسول مایکروسافت (Xbox X Series) با 12 ترافلاپس قدرت بیشتری نسبت به کنسول شرکت سونی (Play Station 5) با 10.28 ترافلاپس دارد.

اما در این بین کنسول سونی توانسته با سرعت و قدرت بیشتری که هارد SSD پلی استیشن دارد ، در این زمینه فاصله جالبی با ایکس باکس سری ایکس ایجاد کند. سرعت SSD کنسول PS5 حدود 2.3 برابر Xbox Series X می‌ باشد و نسل بعدی بدون صفحه Loading خواهد بود. لودینگ های بازی در پلی استیشن 5 فقط در 0.5 ثانیه انجام می شوند. همچنین سرعت خواندن اطلاعات از هارد SSD کنسول PS5 صد برابر هارد PS4 می باشد. مشخصات فنی PS5 پلی استیشن 5 رونمایی شد

هر کدام از این کنسول ها ویژگی های خاص خود را دارند. برتری ترافلاپسی ایکس باکس فاصله زیادی با پلی استیشن 5 ندارد و ما اختلاف زیادی را تجربه نخواهیم کرد. از طرفی برتری پلی استیشن در سرعت ساخت و پرداخت SDD می تواند تفاوتی جالب را ایجاد کند. آن هم به این علت که استقبال بازی سازان از این ویژگی بیشتر از بقیه امکانات این دو کنسول بوده. در آخر این بازی های انحصاری هستند که برنده این دوئل را مشخص خواهد کرد.

بیشتر بخوانید
نحوه نصب شبیه‌ساز اندروید بر روی ویندوز (BlueStacks)
PS5
مشخصات هارد SSD پلی استیشن 5

تاریخ عرضه پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس

تاریخ عرضه پلی استیشن 5 هنوز به طور دقیق گفته نشده است. اما سونی اعلام کرده است که این کنسول در سه ماهه چهارم سال 2020 برای عرضه آماده خواهد شد. به احتمال زیاد این کنسول در تعطیلات 2020 به بازار عرضه خواهد شد.

تاریخ عرضه کنسول مایکروسافت ایکس باکس سری ایکس درست یکساعت بعد از کنفرانس پلی استیشن 5 اعلام شد. که سریعا تکذیب و لری هرب از کارکنان برند ایکس باکس  این تاریخ را اشتباه دانست و به گفته ایکس باکس هم در تعطیلات میلادی سال 2020 عرضه خواهد شد. تاریخی که گفته شد بود ، روز شکرگزاری ۲۰۲۰ که مصادف می شد با پنج شنبه ، ۶ آذر ۱۳۹۹. مشخصات فنی PS5 پلی استیشن 5 رونمایی شد

منبع: www.ign.com

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید