نحوه ی ارزش گذاری سهام  توسط تحلیل گران

نحوه ی ارزش گذاری سهام  توسط تحلیل گران

در این مقاله درباره نحوه ی ارزش گذاری.سهام توضیحاتی را ارائه خواهیم داد . ارزش گذاری مقوله ی مهم و با اهمیتی است که باید توسط تحلیل گران با تجربه ی بازار.سهام انجام شده و بر اساس آن سهام خریداری یا فروخته شود . نحوه ی ارزش گذاری سهام توسط تحلیل گران

ارزش سهام چیست ؟

ارزش گذاری سهام نحوه ی ارزش گذاری سهام توسط تحلیل گران

ابتدا درباره ی ارزش یک سهم در بازار بورس صحبت خواهیم کرد . ارزش سهم یک شرکت به مقوله های زیادی وابسته است که برای پیدا کردن آن باید تمامی.صورت های مالی شرکت را زیر و رو و بررسی کرده و به.دارایی های شرکت در بورس و خارج از بورس اهمیت دهیم . برای مثال میزان تولید سالانه شرکت ، اعتبار بین المللی شرکت ، میزان فروش شرکت ، زمین هایی.که شرکت مورد نظر مالک آن ها می باشد ، همه و همه در ارزش گذاری سهم جایگاه ویژه ای دارند.که محاسبه ی آن نیازمند تحلیل گران توانمند بازار بورس و سرمایه می باشد .

تفاوت ارزش و قیمت

بسیاری از افرادی که به تازگی وارد بورس شده اند از تفاوت قیمت و.ارزش سهم اطلاعی ندارند و گاها دیده می شود که آن ها را به.یک نام شناخته و اصلا تفاوتی بین ارزش و قیمت قائل نمی شوند . در واقع در تفاوت این دو باید بگوییم که قیمت سهم ، میزان ارزش کنونی.و یا قیمت کنونی سهم در بازار می باشد . در حالیکه ارزش آن مقدار قیمت واقعی است که در آینده سهم به آن میزان خواهد رسید . اجازه دهید با ارائه ی مثالی تفاوت ارزش و قیمت سهم را برایتان واضح تر بیان کنیم .

بیشتر بخوانید
ترازنامه ی مالیاتی در بورس چیست ؟

مثال تفاوت ارزش و قیمت سهمنحوه ی ارزش گذاری سهام توسط تحلیل گران

فرض کنید به مبلغ یک ملیارد تومان ساختمانی را خریداری کرده اید . شما با این قصد آن را خریده اید که در روزها و ماه ها.و حتی سال های آینده قیمت این ملک افزایش پیدا خواهد کرد . علت این اعتقاد شما هم این است که شما ارزش اصلی ملک را بیشتر از قیمت.خریداری شده ی آن تخمین زده اید و فکر میکنید که در آینده ی نزدیک.به ارزش واقعی خود که بیشتر از یک میلیارد تومان است خواهد رسید .

صدور سیگنال خرید و فروش از طریق ارزش گذاری سهم

نحوه ی ارزش گذاری سهام  توسط تحلیل گران

مهم ترین علت ارزش گذاری سهام شرکت ها از نظر فعالان بورسی ، دریافت.سیگنال خرید و یا فروش از این طریق می باشد . اگر چنانچه پس از ارزش گذاری سهمی متوجه شدید که قیمت.روز سهام نسبت به ارزش آن پایین تر می باشد ، بنابراین قیمت سهم در روزهای آتی به.ارزش واقعی خود رسیده و افزایش پیدا خواهد کرد. در این حالت.سیگنال خرید سهم برای معامله گر بازار صادر می شود .

اگر چنانچه ارزش سهم از قیمت واقعی روز آن کمتر باشد ، بنابراین.قیمت سهم دچار حباب شده و از میزان ارزش واقعی آن بالاتر رفته است . در این صورت سیگنال فروش سهم صادر می شود و در.صورتیکه سهم را نداشته باشید نیز نباید به آن ورود.کنید چرا که ریسک خرید آن بسیار بالا رفته است .

NAV شرکت ها چیست ؟ نحوه ی ارزش گذاری سهام  توسط تحلیل گراننحو نحوه ی ارزش گذاری سهام  توسط تحلیل گران

قطعا شما تاکنون درباره ناو شرکت ها شنیده اید . ناو درواقع ارزش شرکت های سرمایه گذاری در بورس می باشد . توجه کنید که ناو برای شرکت های سرمایه گذاری (نه تمامی.شرکت های بورسی) به کار می رود . چنانچه هفت دهم ناو شرکتی از قیمت بازار آن بالاتر باشد ، آن.شرکت برای ورود و خرید مناسب است . در غیر این صورت بهتر است در خرید.سهم آن شرکت مقداری صبر و حوصله به خرج دهید .

بیشتر بخوانید
معاملات کد به کد در بازار بورس

اصطلاح نقطه ی بی تقاوتی با بانک

در ارزش گذاری سهام شرکت ها اصطلاحی به نام نقطه ی.بی تفاوتی با بانک وجود دارد . این اصطلاح برای مقایسه سود دهی سهام شرکت.مورد نظر نسبت به سپرده های بانکی به کار می رود . برای یافتن نقطه ی مورد نظر ، باید سود سالانه ی شرکت یا همان EPS را در P بر E بانک ضرب کنید . قیمتی که به دست می آید ، نقطه ی بی تفاوتی با بانک می باشد . نحوه ی ارزش گذاری سهام  توسط تحلیل گران

فایده ی پیدا کردن نقطه ی بی تفاوتی بانک

اگر پس از پیدا کردن میزان نقطه ی بی تفاوتی با بانک متوجه شدید.که میزان سود دهی شرکت مورد نظر شما کمتر از بانک است ، بنابراین آن شرکت برای سپرده گذاری مناسب.نمی باشد و بهتر است به جای آن در بانک و با ریسک کمتری سپرده گذاری کنید . در غیر این صورت و اگر چنانچه میزان سود دهی شرکت.بیشتر از بانک بود معلوم می شود که نباید سرمایه خود را در بانک ساکن نگه دارید.و بهترین روش ورود به سهام شرکت مورد نظر است .

کلام آخر نحوه ی ارزش گذاری سهام توسط تحلیل گران

با توجه به مواردی که در مورد ارزش سهام یک شرکت گفته شد ، معامله.گران باید این نکته را از این مقاله در خاطر داشته باشند که اگر چنانچه میزان.قیمت یک شرکت کمتر از ارزش واقعی آن بود سهام شرکت را خریده.و تا زمان بالا رفتن و رسیدن به ارزش واقعی اش ، آن را نگه داری کنند . هنگامی که قیمت به ارزش واقعی شرکت رسید ، می توانند سهام خود را فروخته.و سهام شرکت دیگری را با شرایط گفته شده (قیمت کمتر از ارزش واقعی) خریداری کنند .
از اینکه تا انتهای مقاله همراه ما بودید سپاس گذاریم .

بیشتر بخوانید
صندوق سرمایه گذاری ETF چیست ؟

منبع : www.quora.com

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید