نقد و بررسی سریال I Know This Much Is True

ممکن است این نقد و بررسی بخشی از داستان را لو دهد. نقد و بررسی سریال I Know This Much Is True

هر چند وقت یکبار شبکه بزرگ “اچ بی او” (HBO) تصمیم به ساخت مینی سریالی می‌گیرد. جالب است بدانید این مینی سریال‌ها از کیفیت خیلی بالایی برخوردارند مانند چرنوبیل و پتریک ملروز. در جدیدترین مینی سریال پخش شده از این شبکه ، با سریال “می‌دانم اینقدر حقیقت دارد” (I Know This Much Is True) سر و کار داریم.

این مینی سریال به نویسندگی و کارگردانی درک سیانفرنس (Derek Cianfrance) می‌باشد. این سریال اقتباسی از کتابی به همین اسم می‌باشد که در سال ۱۹۹۸ توسط ولی لمب (Wally Lamb) نوشته و منتشر شد. از بازیگران این سریال می‌توان به مارک رافلو ، ملیسا لئو و کاترین هان اشاره کرد.

سریال داستان زندگی موازی دو برادر دوقلو‌ی همسان به‌نام‌های دومنیک و توماس بردزی (که نقش هر دو شخصیت را مارک رافلو بازی می‌کند) را در فضایی مملوء از خیانت ، فداکاری و بخشش را در قرن بیستم آمریکا به تصویر می‌کشد.

I know this much is true

نقد و بررسی سریال I Know This Much Is True

می‌دانم اینقدر حقیقت دارد مینی سریالی با کیفیت است که به خوبی با واقع‌گرایی خود روابط پیچیده درون خانواده را به خوبی نشان می‌دهد. معمولا دست گذاشتن بر روی موضوعاتی که بنیان خانواده را زیر علامت سوال می‌برد ، موضوعات حساسی هستند. یا باید به درستی و بدون بزرگ‌نمایی آن را نشان داد که باور پذیر باشد یا باید خانواده‌ای باشد که تاکنون در همچین صنعتی ندیده باشیم. این مینی سریال ترکیبی از این دو مورد است.

قضایا از جایی شروع می‌شود که توماس برادر دوقولوی دومنیک که به لحاظ سلامت اعصاب و روان حال خوبی ندارد ، یک دست خود را قطع می‌کند و در تیمارستانی بستری می‌شود. این شروع سلسه اتفاقاتی است که برای دومنیک اتفاق می‌افتد. دومنیک آنقدر در مشکلات غرق می‌شود و به یک افسار گسیختگی در تمام ذهنش می‌رسد که با خود می‌گویید هر لحظه ممکن است خود دومنیک هم سر از تیمارستان در بیاورد. یکی از دیالوگ‌های دکتر پتل به دومنیک خوب موقعیت را مشخص می‌کند؛ “دو مرد جوان گم‌شده در جنگل وجود دارن ، یکیشون گم شده و ممکنه من کاری از دستم برنیاد ، اما برای اون یکی ممکنه هنوز شانس باهام یار باشه.نقد و بررسی سریال I Know This Much Is True

سخنان دکتر پتل بازتاپ دهنده تمام حالات روحی دومنیک در آن نقطه از زندگی‌اش است. مخاطب‌هم وقتی با دومنیک اتفاقات را تجربه و دنبال می‌کند به آسیبی که ممکن است برای او به وجود بیاید کاملا آگاه است. وقتی داستان را بیشتر دنبال می‌کنیم و به فلش‌بک‌ها می‌رسیم ، جایی که دومنیک و دسا بچه خود را از دست می‌دهند و از آن زمان به بعد تاثیراتی که دومنیک بعد از مرگ فرزندش دچارش می‌شود که در نهایت تصمیم به عملی می‌گیرد که او را از بچه‌دار شدن محروم می‌کند. همین عمل باعث جدایی او و دسا می‌شود. دومنیک با این کار می‌خواست از اتفاقات گذشته جلوگیری کند که منجر به شکستی دیگر شد.

بیشتر بخوانید
Justice League زک اسنایدر معرفی شد

I know this much is true

نقد و بررسی سریال I Know This Much Is True

وقتی به کاوش در رابطه دو برادر دوقلو می‌پردازیم متوجه می‌شویم دومنیک همیشه آن برادر دلسوز نبوده و اشتباهاتی در گذشته در رابطه با برادرش مرتکب شده است. گرچه او مقصر اصلی داستان ما نیست. در خانواده بردزی پدر ناتنی‌شان ری در حق توماس همیشه سخت‌گیر تر بود. آزارهای روحی و جسمی که توسط ری به توماس وارد می‌شد که روان پر تزلزل او را بیشتر مورد آزار قرار می‌داد. در بعضی مواقع حتی دومنیک هم در این کارها به‌طور ناخواسته اما به پدرش کمک می‌کرد.

همین موارد وقتی توماس به تیمارستان جنایی منتقل می‌شود دومنیک نمایان می‌شود. ا حالا در نقطه‌ای از زندگی خود قرار دارد که باید تمام تلاش خود را برای آزادی برادرش به‌کار بگیرد. در همین گیر و دارهاست که دومنیک کتاب خاطرات پدر بزرگ خود را پیدا می‌کند. او وقتی شروع به خواندن این کتاب می‌کند متوجه می‌شود پدر بزرگش آن مرد بزرگ دوست‌داشتنی که مادرش می‌گفت نیست. بلکه آدمی منحرف ، خشن و پارانوید است. او حالا به این فکر می‌کند که او و پدر بزرگش ممکن است شبیه هم باشند. نقد و بررسی سریال I Know This Much Is True

اما در واقعیت آن‌ها خیلی با هم فرق دارند. دومنیک به واسطه مشکلاتی که در آن‌ها غرق شده است توهم اینکه به پدربزگش شبیه است به سراغش آمده. بعد از آزادی توماس همه چیز آرام و ساده پیش می‌رود ولی این آرامشی قبل از طوفان است. هنوز یک روز کامل از آزادی او نگذشته بود که وی به آبشار فالز می‌رود. مکان مورد علاقه توماس آبشار فالز باعث مرگ او می‌شود. این مرگ مانند تیر خلاصی است که به قلب دومنیک می‌خورد. او حالا از همه‌جا ناامید است. به این باور رسیده است که او و خانواده‌اش نفرین شده‌اند.

بیشتر بخوانید
سریال The last of us ساخته می شود

I know this much is true

نقد و بررسی سریال I Know This Much Is True

دومنیک در مونولوگی که در مراسم خاک‌سپاری دارد ری.و خودش را مقصر مرگ.و حال بد برادرش معرفی می‌کند آن حرف‌ها نتیجه سال‌ها سکوت دومنیک بود که حالا همه‌چیز را قبول کرده..اما دکتر پتل به او راهی را نشان می‌دهد که حال خود را به مرور بهتر کند. دومنیک بهتر می‌شود. روابط خود با اطرافیان را بهبود می‌بخشد و به رستگاری روحی می‌رسد.

نکته قابل توجه در این مینی‌سریال بازی فوق‌العاده.و بی‌نظیر مارک رافلو است که بار عظیمی از کل سریال را.به دوش می‌کشد..درواقع آن‌قدر خوب از پس دو نقش دشوار برآمده که شما بین دومنیک.و توماس کاملا تفکیک و ضرافت را حس می‌کنید..لحن ، حرکت ، بدن و حرکت چشم‌ها در دو کاراکتر کاملا متفاوت است..برای بازی در این دو نقش ایده اولیه این است که شاید.بازیگر توجه بیشتری روی نقش توماس خواهد گذاشت.که معلول ذهنی است ، اما رافلو با دومنیک غوغا می‌کند..او به قدری دومنیک را با ضرافت بازی کرده است.که وقتی در سکوت به‌سر می‌برد و فقط چشمان او را تماشا می‌کنید به عمق احساسات او پی می‌برید. نقد و بررسی سریال I Know This Much Is True

خود سریال در بعضی مواقع اذیت کننده است.به علت خفقان و فضای سنگینی که ایجاد می‌کند..این فرم کلی اثر را تشکیل می‌دهد..شما از دکوپاژ کلی فیلم این‌ را می‌فهیمد.و دوربین کارگردان حالتی کدر دارد که نشان.از وضعیت متلاطم افراد در سریال است..با توجه به اتفاقات سریال هم شما ممکن است بسیار اذیت شوید..در کل می‌دانم اینقدر حقیقت دارد سریال خوش ساختی است..اثری که این روزها کم به روابطش پرداخته می‌شود..کلیت سریال با این دیالوگ به مخاطب انتقال می‌یابد؛ تو هیچوقت از افرادی که دوستشون داری دست نمی‌کشی.

بیشتر بخوانید
صداپیشه جوئل از سریال The Last Of Us می‌گوید

منبع : maaag.net

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید