نقد و بررسی فیلم درباره بی‌کرانگی (About Endlessness)

ممکن است این نقد و بررسی بخشی از داستان را لو دهد. نقد و بررسی فیلم درباره بی‌کرانگی (About Endlessness)

روی اندرسون فیلم‌ساز صاحب سبک سوئدی است که با ساخت فیلم‌هایی همچون آواز‌هایی از طبقه دوم ، شما زنده ،‌ کبوتری برای تأمل در باب هستی روی شاخه نشست معروف شد. این سه فیلم همچنین با عنوان “سه‌گانه زندگی” نیز شناخته می‌شود. نقد و بررسی فیلم درباره بی‌کرانگی (About Endlessness)

فیلم‌های روی اندرسون دارای فرم خاصی هستند. اندرسون مثال خیلی خوب یک فیلم‌ساز مؤلف است. دنیا ،‌ آدم‌ها ، ارتباطشان ،‌ حرف زدن‌شان ،‌ دوربین ، فضا و روایت ، همه و همه به‌طور ویژه‌ای متفاوت با دیگر فیلم‌ها هستند. چیزی که شما در فیلم‌های روی اندرسون می‌بینید با دیگر تجربیات فیلم دیدن شما بسیار متفاوت خواهد بود.

آخرین ساخته روی اندرسون نیز  از این قائده مستثنا نیست و فرم‌ قبلی فیلم‌های این فیلم‌ساز را رعایت کرده. “درباره‌ بی‌کرانگی” (About Endlessness) از ههمان المان‌ و ویژگی‌های فیلم‌های اندرسون بهره می‌برد. اما در این فیلم ما با پخته ترین فیلم اندرسون مواجه هستیم. فیلمی که تمام سکانس‌هایش دارای موقعیت هستند و خبری از داستان سرایی نیست.

About Endlessness

نقد و بررسی فیلم درباره بی‌کرانگی (About Endlessness)

در فیلم “آوازهایی از طبقه دوم” که برای اولین بار فرم خاص روی اندرسون به‌طور جدی خود را نشان داد ما شاهد قصه‌ای بودیم که روایت می‌شد و در کنار آن موقعیت‌هایی از دیگر افراد که ربط داستانی به قصه اصلی نداشت روایت می‌شد. در بی‌کرانگی این داستان سرایی به پایین‌ترین حد خود رسیده‌ است. شاید تنها داستان قابل پیگیری راجب همان کشیشی باشد که ایمان خود را از دست داده است که درواقع همان هم سرانجامی ندارد و بدون پایان فقط ، تمام می‌شود.

بیشتر بخوانید
نقد و برسی فیلم سینمایی لئون حرفه‌ای

این نکته خیلی مهمی است که پیکره اصلی فیلم‌های روی اندرسون بر پایه موقعیت است نه داستان پردازی. وی برای روایت کلی فیلمش از موقعیت استفاده می‌کند به این طریق می‌تواند به پرسش‌های خود نسبت به زندگی و انسانیت پاسخ دهد. آن‌هم به ساده ترین شکل در یک اپیزود ۱۰ دقیقه‌ای. همین روال و روایت باعث می‌شود تا محتوای فیلم حالت چند وجهی پیدامی‌کند.

فیلم‌ بی‌کرانگی اندرسون مانند نوعی تضاد عمل می‌کنند. در تصویر شما آدم‌هایی را می‌بینید که با واسطه گریم‌خاصی که دارند و طراحی صحنه‌ای که در آن هستند حالتی کدر و بی‌روح دارد ولی موقعیتی که در آن گرفتار شده‌اند پرسش‌گر یک بیان انسانی است که به موقعیتی کمدی تبدیل می‌شود. این تضادی است بین چیزی که در تصویر است و موقعیتی که اتفاق می‌افتد. که البته کامل کننده یک‌دیگرهم هستند.

About Endlessness

نقد و بررسی فیلم درباره بی‌کرانگی (About Endlessness)

فیلم دارای اپیزود‌های متعددی است. شاید برخی از آن‌ها.به لحاظ موقعیتی که پیش‌ آمده به‌ هم ربط نداشته باشند اما با نگاه به بعضی المان‌ها می‌توان ارتباطی بین بعضی‌هایشان پیداکرد. برای مثال در اپیزودی که در کافه جریان دارد مردی آشفته ممی‌گوید زندگی زیباست ، در حالی که بیرون برف در حال باریدن است این حرف را می‌زند. در اپیزودی دیگر لشکر اُسرایی را می‌بینیم که در برف و بوران و سرمای شدید در حال رفتن به سمت اسارت‌گاه هستند.

کلیت اپیزودهای فیلم مانند نقاشی‌های جداگانه‌ای هستند.که همه آن‌ها را کنار هم یک اثر کامل را نشان می‌دهند. تمام.عناصر این فیلم مانند گروه موسیقی که هر کس ساز مخصوص خودش.را می‌زند اما همه همان کاری را میکنند که رهبر گروه موسیقی به آن‌ها می‌گوید..زیبایی شناسی در فیلم‌های اندرسون همیشه خود را نشان داده است..سکانس‌های ثابت اما کاربردی که به زیبایی طراحی صحنه را نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید
معرفی سه گانه های معروف سینما

درباره بی‌کرانگی همراه قلب‌های تنها است که روح‌های خود را گم‌ کرده‌اند..سبک شخصی روی اندرسون شاید دنیای کاملا متفاوت.با دنیای واقعی داشته باشد اما پرسشی که در فیلم‌هایش مطرح می‌کند.در گیری زندگی هرروزه ما با ذهن‌مان.از گذشته نیاکان ما تا به امروز بوده..در جایی از فیلم زن راوی می‌گوید؛ “من مردی را دیدم که خود را گم کرده بود.”

منبع : maaag.net

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید