نقد و بررسی فیلم The Platform سکو

فیلم پلتفرم یا “سکو” که بر آمده از هر چیزی که سینما باید در خود داشته باشد است ، اثری که این روز ها بیشتر به این نوع فیلم ها احتیاج داریم. در دنیای امروزی و مصرف گرای ما ، شاید یک تلنگر باعث شود که جمعی از ارتباطات ما از روزمره گی خود خارج شود و به گسترش ارتباط جمعی بپردازد. نتفلیکس که چند سالی است روندی رو به جلو را در پیش گرفته است ، که با انتخاب فیلم هایی که دیگر استودیو ها به سختی روی آن ها سرمایه گذاری می کنند ، خودش را در بین اقشار مختلف جا انداخته. نقد و بررسی فیلم The Platform سکو

پلتفرم به کارگردانی گالدر گازتلو اوروتیا اسپانیای تبار.، فیلمی است که به دور از داستان پردازی خاص ، دغدغه ای فراتر دارد. ساخت پیام و نماد های مختلف در سراسر سکو موج می زند ، اما آیا این همه نماد پردازی توانسته فرم خاصی را برای اوروتیا بسازد؟ خیر به هیچ وجه. پلتفرم زندانی عمودی شکل که دارای 333 طبقه است و سلول است. در هر سلول دو نفر وجود دارند که هروز از طبقه 1 تا  طبقه 333 سکویی پر از غذا بین این طبقات در حال رفت و آمد است. اما هیچوقت به طبقات پایین تر از 50 غذای خاصی نمی رسد.

همین بخش کوتاه اما کلی داستان پلتفرم دارای پیامی است.، مصرف گرایی از اقشار بالا نشین که سهم فرو دستان را هم حیف.و میل می کنند. همین مورد باعث می شود که ما با کاری که اوروتیا می خواهد انجام دهد آشنا شویم. همچنین در طول فیلم متوجه ارجاع دیگری از طرف این کارگردان به خود جهنم می شوید. ارجاعی که من را یاد نقاشی دوزخ اثر بوتیچلی می اندازد.

بیشتر بخوانید
سریال پرندگان خشمگین (Angry Birds) ساخته می شود

The Platform

نقد و بررسی فیلم The Platform سکو

روایت پلتفرم وابسته به همین ارجاعاتش است..به طوری که ما نمی توانیم فقط خود داستان را دنبال کنیم..گرچه داستان و داستان پردازی هم وجود ندارد..ما به واسطه موقعیت های پیش آمده در بعضی از سکانس ها درگیر نماد ها.و استعاره ها می شویم. اوروتیا اما در بعضی از لحظات فیلمش این خط ترسیم شده توسط خودش را در روایت دچار تزلزل می کند. برای مثال وقتی کورنگ و تریماگاسی در طبقات پایین تر گی می افتند ، تریماگاسی روی به دیالوگ های سطحی می آورد که بار ها آن هارا شنیده ایم. اگر ما یک کنش و واکنش را شاهد می بودیم بهتر می بود.

خوشبختانه اوروتیا در اتفاقات بعدی فیلم راهش را پیدا می کند.و به قرارداد های قبلیه خودش پایبند می کند..سیر شخصیتی کورنگ در پلتفرم دچار فراز و.نشیب بسیاری است. در واقع این کنش های شخصیتی به سه قسمت تقسیم می شود..وقتی در طبقه 173 وجود دارد ، در آن طبقه کورنگ با وجوه تاریک خودش آشنا می شود.، طبقه 33 جایی است که کورنگ با تغییرات پیش آمده کنار می آید ولی در آخر او روزنه امیدی برای همدلی بین طبقات پیدا می کند که البته وقتی وارد طبقه 202 می شود از بین می رود.

طبقه 6 جایی است که مسیح درون خود را آزاد می کند..برای همدلی تلاش می کند ، آزادی را لمس می کند و.امید را در جهنم پیدا می کند. اما وقتی به حاشیه تاریک این جهنم پا می گذارد.متوجه می شود می شود که مسیح گم شده و.پیام مهم به رئسای این زندان هیچوقت او نبوده ، بلکه بچه ای بوده که هیچوقت کسی آن را پیدا نکرد. بچه مسیح رنج کشیده ای بود که فرستاده شد برای آمرزش بین کافران اولین طبقه این جهنم.

بیشتر بخوانید
نقد و بررسی فیلم وسعت شب (The Vast Of Night)

The Platform

نقد و بررسی فیلم The Platform سکو

The Platform یا سکو موضوعات زیادی را در پیچ و تاب اتفاقات فیلم بررسی می کند ، از برده های تبلیغاتی تلویزون گرفته تا نقد نظام سرمایه داری. فیلمی که شاید به لحاظ داستان از واقعیات ما به دور باشد اما در ساختاری که شکل داده است نزدیک ترین نقد به طبقه سرمایه داری و فقرا را مورد بررسی قرار داده است.

منبع: maaag.net

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید