چگونه هوش کودک را بسنجیم ؟

 

امروزه محققان به این نتیجه رسیده اند که ؛ تحریکات ذهنی کودکان توسط.والدین تاثیر چشمگیری در تقویت هوش آن ها دارد . بنابراین همیشه سعی کنید تا کودکانتان را به چالش بکشید.و با انجام بازی های فکری ذهن کودکان را باز نمایید .چگونه هوش کودک را بسنجیم ؟

ما در این مقاله قصد داریم تا راه هایی که به شما کمک می کند.تا میزان هوش کودک خود را بسنجید ، را معرفی نماییم .

تست اول :

چگونه هوش کودک را بسنجیم ؟

این تست برای کودکان 5 تا 6 ساله مناسب است . تصویری ساده را بکشید و برخی از قسمت های تصویر را نقاشی نکنید.؛ برای مثال صورتی را ترسیم کنید که بینی ندارد.، یا خانه ای را نقاشی کنید که سقف ندارد و از کودک بخواهید.تا نقص تصویر را به شما بگوید . بسته به اینکه کودک چند ساله.است می توانید از تصاویر سخت تری استفاده نمایید .

تست دوم :چگونه هوش کودک را بسنجیم ؟

پرسیدن اسم میوه ها از کودک

متناسب با سن کودک داستان هایی را برای وی تعریف کنید.و بخشی از داستان را غیر واقعی تعریف کنید و یا تغییراتی در آن ایجاد نمایید.و منتظر واکنش کودک باشید . ممکن است این واکنش ها.در تغییر چهره کودک باشد و یا اینکه چیزی را به.زبان بیاورد و یا با دست خود به شما اشاره کند .

تست سوم  :چگونه هوش کودک را بسنجیم ؟

وسایلی را تهیه نمایید و از کودک بخواهید تا کاربرد آن ها را به شما بگوید . اگر شرایط تهیه تمام وسایل را ندارید صرفاً اسم آن.ها.را به کودک بگویید ؛ برای مثال بگویید : لباسشویی.به چه دردی می خورد ؟

بیشتر بخوانید
ممنوعیت های غذایی در بارداری

این سوالات را متناسب با سن کودک بپرسید ؛ اگر سن کودک بیشتر است ؛ برای مثال بگویید پیچ گوشتی چه کاربردی دارد ؟

تست چهارم :

چگونه هوش کودک را بسنجیم ؟

چند نمونه اشیا یا خوراکی و یا هر چیز دیگری که در یک گروه باشند را انتخاب کرده و از کودک بخواهید تا شباهت آن ها با یکدیگر را بگوید .( برای مثال بگوید همه میوه هستند و یا همه لباس هستند و… ) همچنین می توانید از تصاویر آن ها استفاده نمایید .

تست پنجم :چگونه هوش کودک را بسنجیم ؟

حال این بار گروهی از وسایل را تهیه کنید که در یک گروه هستند و بین ان ها شیئی را قرار دهید که با بقیه متفاوت است ؛ و از کودک بخواهید تا چیزی که با بقیه متفاوت است را پیدا کند و همچنین دلیل انتخاب خود را توضیح دهد .

به خاطر داشته باشید که در هر یک از شرایط بالا ؛ اگر کودک قادر به درست تشخیص دادن نشد ، اصلاً با وی بد برخورد نکنید و با او جدی رفتار ننمایید ؛ زیرا در این شرایط کودک دچار اضطراب خواهد شد .سعی نمایید تا در قالب بازی این تست ها را انجام دهید .

 

منبع : www.gracepointwellness.org

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید