کرونا چیست و راه های پیشگیری کرونا چیست و راه های پیشگیری

ویروس کرونا برای اولین بار در دهه 1960 شناسایی شد ، اما نمی دانیم آنها از کجا آمده اند. آنها نام خود را از شکل.تاج مانند دریافت می کنند . بعضی اوقات ، یک ویروس.کرونا می تواند هم حیوانات و هم انسان را آلوده کند .

کرونا ، نوعی از ویروس ها هستند که به طور معمول بر دستگاه تنفس پستانداران ، از جمله انسان ، تأثیر می گذارند . آنها با سرماخوردگی ، پنومونی و سندرم حاد تنفسی شدید (SARS) همراه هستند و همچنین می توانند روی روده تاثیر بگذارند .ک

بيماری كرونا

کرونا چیست و راه های درمان

ویروس های کرونا ،در سال 1937 از ویروس برونشیت عفونی در پرندگان کشف شدند . این ویروس ها ، مسئول 15 تا 30 درصد از سرده های رایج هستند.و در طول 70 سال گذشته ، دانشمندان دریافته اند که ویروس کرونا می تواند موش ها ، سگ ها ، گربه ها ، بوقلمون ها ، اسب ها ، خوک ها و گاو را آلوده کند . مقاله MNT بر روی انواع.مختلف ویروس کرونا انسانی ، علائم آنها ، نحوه انتقال آنها و دو بیماری.خطرناک مشتق از آن :SARS و MERS تحقیق کرده است .ک

ویروس کرونا به عنوان عامل این بیماری به.سیستم تنفسی.حمله می کند و به تدریج این سیستم را از کار می.اندازد و از علائم.این بیماری می توان به سرفه ، تب شدید که به التهاب ریه و نارسایی کلیه منجر می شود ، اشاره کرد . کرونا چیست و راه های پیشگیریکرونا چیست ؟ 

 

علائم و نشانه های بیماری کرونا :کرونا چیست؟

از علایم اصلی این بیماری ، تب، سرفه ، تنگی نفس و مشکلات حاد.تنفسی است و بیمار ممکن.است سرفه.های چند روزه بدون دلیل نیز داشته باشد .

در موارد حاد.مشکلات گوارشی نظیر اسهال ، نارسایی حاد تنفسی ، اختلالات انعقادی.و نارسایی کلیه نیز گزارش شده است . در بیشتر موارد ، شما نمی دانید که آیا.یک ویروس کرونا یا ویروس سرماخوردگی دارید .

 

شما می توانید آزمایشاتی ، از جمله نمونه برداری از.مخاط بینی و گلو و خون را انجام دهید ، تا بدانید که آیا سرماخوردگی شما ناشی از کرونا ویروس ایجاد شده است . نتایج آزمایش باعث.تغییر.در.نحوه علائم شما نمی شود ، که به طور معمول در چند روز از بین می روند .

بیشتر بخوانید
مدیریت سلامت روان در دوران قرنطینه توسط زنان

علائم سرما خوردگی و یا آنفلوانزا معمولا از دو تا چهار روز پس از.عفونت ویروس کرونا اتفاق می افتد و معمولا خفیف است .

علائم دیگر کرونا عبارتند از : کرونا چیست و راه های پیشگیری

 • سیستمی : تب و احساس خستگی مفرط
 • تنفسی : ابریزش بینی ، عطسه ، گلو درد ، سرفه خشک ، تنفس کوتاه و مقطعی و تند ، در موارد نادر ، تب
 • کلیه ها : کاهش عملکرد (کاهش حجم ادرار یا تعداد دفعات دفع)
 • روده ای : اسهال
 • سیستم گردش خون : کاهش تعداد گلبولهای سفید
 • خستگی
 •  تشدید علائم آسم

این بیماری می تواند به سینه پهلو ، التهاب ریه ها و آب.گرفتگی کیسه های هوا  منجر شود و در نهایت باعث نارسایی ریوی می گردد .

افرادی که از قبل به بیماری های  فشار خون بالا ، مشکلات مزمن ریوی، دیابت ، بیماریهای قلبی و عروقی مبتلا.بوده اند بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری و آسیب های خطرناک آن هستند . بر خلاف رینوویروس ، علت دیگر سرماخوردگی ، ویروس کرونا انسانی.در آزمایشگاه به آسانی قابل کشت نیست .کرونا چیست و راه های پیشگیریکرونا چیست ؟ 

کرونا چیست و راه های درمان

درمان هایی که تا کنون برای بیماری کرونا تجویز شدهکرونا چیست و راه های پیشگیری

درمان های خاصی برای بیماری های ناشی از ویروس.های کرونا انسان وجود ندارد و هنوز واکسنی برای درمان این بیماری تولید نشده است ، اکثر افراد مبتلا به بیماری کرونا ویروسی رایج.بدن انسان به تنهایی بهبود می یابند . با این حال ، شما می.توانید برخی از چیزهایی را برای از بین بردن علائم خود انجام دهید .

 1. استراحت کردن
 2. نوشیدن آب کافی
 3. اجتناب از سیگار کشیدن و دود
 4. استفاده از استامینوفن ، ایبوپروفن یا ناپروکسن برای کاهش درد و تب
 5. استفاده از دستگاه بخار
بیشتر بخوانید
فیلم ترسناک برای شب های قرنطینه

جلوگیری از ابتلا به کرونا ؛ چگونه از خودتان و خانواده تان محافظت کنید؟

در حال حاضر هیچ واکسنی.برای محافظت از شما در برابر عفونت کرونای ویروسی وجود ندارد . شما ممکن است قادر به کاهش.خطر ابتلا به عفونت با انجام موارد زیر باشید :

 

 ویروس کرونا ، معمولا از راه دهان ، بینی ، چشم و.گوش وارد بدن می شود . به همین دلیل قبل از شستشوی.کامل دستها ، به این چهار قسمت از بدن دست نزنید .
دستان خود را در طول شبانه روز ، چندین بار با آب وصابون یا مایع دستشویی به مدت 30 ثانیه با دقت بشویید . البته استفاده از مایع یا ژل.ضدعفونی کننده نیز تاثیر زیادی در ضدعفونی کردن دستان دارد .
از دست دادن و روبوسی تا حد ممکن خودداری کنید .
یکی از راههای انتقال ویروس کرونا ، تنفس است ، پس در صورتی که.فردی.در نزدیکی شما عطسه و یا سرفه کرد ، خیلی سریع دهان و بینی خود را.بپوشانید و تا حد ممکن از آن شخص دور شوید .کرونا چیست و راه های پیشگیری
از دستشویی های عمومی استفاده نکنید چرا که برخی از ویروس.های مشابه کرونا به ندرت از طریق بخارات مدفوع نیز می توانند وارد فضای تنفسی شوند .
اگر متناسب با شغل خود ، با اشیائی کار می کنید.که افراد دیگر نیز مدام.با آنها در تماس هستند ، آن اشیاء را مدام ضدعفونی کنید ، مانند.دستگیره در ، دکمه های آسانسور ، ستون فلزی مترو و اتوبوس ، خودپردازها و … .
اگر قادر به ضرعفونی کردن آنها نیستید.قبل از شستشوی دستان خود به دهان ، چشم ، گوش و بینی خود دست نزنید . کرونا چیست؟
کرونا چیست و راه های پیشگیری
از رفتن به اماکن عمومی تا حد ممکن خودداری.کنید و در صورت ضورت ، مدام دست های خود را ضدعفونی کنید . از دستکش و ماسک استفاده کنید .کرونا چیست ؟
یک مایع ضدعفونی کننده کوچک برای زمانهایی که به آب و مایع دستشویی دسترسی.ندارید.به همراه داشته باشید.تا در محیط های عمومی.مانند مترو و خیابان و … بعد از تماس با افراد و اشیاء ، مدام دست هایتان را ضدعفونی کنید .
از خورد غذا ، خوراکی و مایعات در مکانهای.نامطمئن اجتناب کنید ، زیرا یکی از راه های انتقال کرونا مصرف غذای آلوده است .
غذاهای خود را کاملا بپزید و از خوردن غذای خام و یا نیمه پخته خودداری کنید ، مانند تخم مرغ عسلی و یا استیک نیم پز.گوشت ، مرغ و شیر را باید جوشانه و کاملا پخته شود .کرونا چیست ؟
پس از ورود به منزل بلافاصله دست های خود را شسته و ضدعفونی کنید . از اعضای دیگر خانواده.نیز انجام این کار را بخواهید . در محل کار نیز از همکاران خود بخواهید تا این مسائل را رعایت کنند .
میوه ها و سبزیجات را با آب و محلول های.ضدعفونی کننده میوه و سبزی شستشو دهید و از.خوردن.میوه های.نشسته خودداری کنید .
با خوردن ویتامین c ، میوه ها ، سبزیجات و داروهای تقویتی ، سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید ، روزانه یک لیوان اب ولرم و آب لیموی تازه را با یک قاشق عسل طبیعی بنوشید .
مسواک خود را ضدعفونی کرده و با مایع بشوئید .کرونا چیست و راه های پیشگیریک
کرونا چیست و راه های درمان
آیا ماسک زدن اثری بر کنترل بیماری دارد؟کرونا چیست و راه های پیشگیری

چنانچه علائم تنفسی (سرفه یا عطسه) دارید ، برای محافظت از.دیگران استفاده از ماسک پزشکی توصیه می‌شود . اگر هیچ‌گونه علائمی ندارید ، نیازی به استفاده از ماسک نیست .

بیشتر بخوانید
خواندن آزمایش خون و هر آنچه که باید درباره آزمایش خون بدانید

درصورت استفاده از ماسک ، برای اطمینان از اثربخشی آن و جلوگیری از افزایش.خطر انتقال ویروس ، باید از آن درست استفاده کرده و پس از استعمال نیز درست دفع نمود .کرکرونا چیست ؟کرونا چیست ؟ونا چیست ؟

استفاده از ماسک به تنهایی برای جلوگیری.از عفونت کافی نیست و بایستی.با شستشوی مکرر دست‌ها ، پوشاندن دهان به هنگام عطسه و سرفه ، و جلوگیری از تماس.نزدیک با کسانی که علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا دارند (سرفه ، عطسه ، تب) همراه باشد .کرونا چیست ؟

کرونا چیست و راه های پیشگیری

منبع : www.webmd.com

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید