10 مورد از پرکاربردترین اصطلاحات بورس

امروزه بورس یکی از پرمخاطب ترین موضوعات سراسر جهان، به خصوص در کشورمان ایران به حساب می آید . علت آن هم این است با وجود تورم بالا و کم بودن درآمد مردم.، افرادی که مقداری سرمایه دارند ترجیح می دهند آن را درجایی سرمایه گذاری کنند تا بتوانند از سرمایه ی خود نهایت استفاده را ببرند .10 مورد از پرکاربردترین اصطلاحات بورس

بورس

در ادامه چند مورد ازاصطلاحات رایج در بورس را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. امید داریم پس از مطالعه ی این موارد بتوانید با دید بازتری نسبت به بازار بورس و اوراق بهادار نگرش داشته باشید .

1. صف خرید

صف خرید جز مهم ترین اصطلاحات بورس میباشد که هر معامله گری باید مفهوم آنرا بداند.

زمانی که گفته می شود صف خریدی برای یک سهم تشکیل شده است،. به این معنی است که آن سهم دارای تقاضای فراوانی برای خرید می باشد.، و این یعنی افراد زیادی تصمیم به خرید این سهم دارند .10 مورد از پرکاربردترین اصطلاحات بورس

در صورتی که برای سهمی صف خرید تشکیل شود به احتمال زیاد آن سهم در روزهای آتی سود بهتری خواهد داد. صف خرید معمولا از یک میلیون صف شروع می شود و تا چند میلیارد صف هم می تواند بزرگتر شود.
برای تشخیص سریع تر صف خرید می توانید از این طریق مطمئن شوید که دیگر برای آن.سهم فروشنده ای وجود ندارد و تعداد فروشندگان یعنی عرضه کننده های سهم به صفر می رسد . چرا که سهام داران آن سهم نیز از با ارزش بودن سهم خودشان مطلع شده.اند و تا اطلاع ثانوی تصمیم به فروش سهم نخواهند داشت.

بهتر است وقتی که  صف خرید برای سهمی تشکیل شد، تا زمانی که از صعود آن مطمئن نشده اید وارد صف خرید نشوید.
اصولا سهم هایی که عرضه اولیه بوده باشند از احتمال بیشتری برای رشد در روزهای آتی برخوردار خواهند بود. بنابراین اگر قصد وارد شدن به صف خرید داشتید، که البته  احتمال بسیار کمی وجود دارد که آن سهم به شما تعلق گیرد بهتر است وارد صف خرید عرضه های اولیه ی روزهای اخیر بازار شوید.10 مورد از پرکاربردترین اصطلاحات بورس

 2 .  صف فروش

صف فروش دومین اصطلاحات بورس است که در نقطه ی مقابل صف خرید قرار دارد .
هنگامی که صف فروش برا سهمی تشکیل شد یعنی عرضه ی سهم زیاد بوده.و در مقابل تقاضای خریدی برای سهم وجود ندارد.
اگر سهمی برایش صف فروش تشکیل شود به احتمال زیاد اما نه صد در صد.، در روزهای آتی شاهد کاهش قیمت سهم خواهیم بود. اما این به این معنی نیست که آن سهم بی ارزش شده و حتما باید فروخته شود.10 مورد از پرکاربردترین اصطلاحات بورس

بورس

بنابراین اگر سهم شما صف فروش شد عجولانه برای فروش آن اقدام نکنید و مدتی صبر کنید چرا که احتمال  دارد این اتفاق کاره بازیگردانان سهم باشد برای در آوردن سهم از چنگ شما.بنابراین توصیه ما این است اگر سهمی را دارید که صف روش شده.، وارد صف فروش نشوید و اگر سهمی را ندارید و صف فروش شده است برای کاهش ریسک آن را نخرید و منتظر بمانید تا عملکرد سهم در روزها آتی را ببینید.

3 . عرضه ی اولیه

عرضه ی اولیه را می توان رایج ترین و پرکاربرد ترین اصطلاحات بورس نام برد.که اولین نقش را در کشاندن خیلی از افراد به بازار بورس دارد. علت مهم بودن نقش آن را در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد.10 مورد از پرکاربردترین اصطلاحات بورس
شرکت هایی که برای اولین بار وارد بازار بورس.، فرابورس و اوراق بهادار می شوند.مقداری از سهام خود را برای عموم مردم عرضه می کنند. که معمولا و نزدیک به صد درصد با قیمتی کمتر از ارزش آن سهم ارائه می شود . این یعنی قیمت آن سهم می تواند تا رسیده به.ارزش واقعی خود رشد کند.
بنابراین افراد دارای کد بورسی می توانند با خرید این عرضه ها که معمولا دو روز.قبل از عرضه ی شرکت قابل پیش خرید است سهام دار شرکت تازه وارد بورسی شوند.

بیشتر بخوانید
صورت سود و زیان شرکت های بورسی

توجه کنید که میزان سهمی که برای هر فرد خواهد رسید در نهایت با همه مساوی خواهد بود و هر شخصی مقدار یکسانی نسبت به دیگران عرضه ی اولیه می تواند دریافت کند.
علت اینکه تقاضا برای دریافت عرضه ی اولیه زیاد است این می باشد که عرضه های اولیه با احتمال نزدیک به صد در صد در چند روز یا چند هفته ی اولیه حتما صعودی خواهند بود و سود خوبی را برای سهام داران خواهند داشت.10 مورد از پرکاربردترین اصطلاحات بورس
قیمت عرضه های اولیه برای هر شرکن ممکن است متفاوت باشد و این بستگی به میزان سهامی دارد که آن شرکت میخواهد به سهامداران ارائه دهد.، و همچنین به میزان بزرگ بودن شرکت نیز بستگی دارد.
بنابراین اگر شما یک تازه وارد به بازار بورس هستید هرگز از خرید عرضه های اولیه غافل نشوید.

 4 . خط حمایت

وصل کردن نقاط حداقلی قیمت سهم در نمودار تکنیکال سهم، منجر به ایجاد خطی در بلند مدت.، کوتاه مدت ، و یا میان مدت خواهد شد که به خط حمایت معروف است.
خط حمایت خطی است که در آن، سهم کمترین قیمت خود را در دوره های مختلف تجربه کرده است.
علت اینکه خط حمایت را جز پرکاربرد ترین اصطلاحات بورس قرار داده ایم این است که.، از آن برای تحلیل های زیادی از جمله سیگنال خرید یا فروش سهم استفاده می شود.10 مورد از پرکاربردترین اصطلاحات بورس

فاکس

به طور خلاصه اگر شما تشخیص دادید که سهمی روی خط حمایتی خود قرار دارد.، بهترین موقع برای ورود به سهم هست. چرا که قیمت سهم به احتمال زیاد و با توجه به رفتارش در دوره های گذشته، از آن مقدار پایین تر نخواهد آمد و در صوررتی که بتوانید.آن سهم را در روی خط حمایت شکار کنید در ادامه با صعود سهم مواجه خواهید شد.
علت صعود قیمت سهم از نقطه ی حمایتی این است که زمانیکه قیمت به خط حمایت برسد.، تقاضا بر عرضه پیشی می گیرد و در نتیجه خریداران پر قدرت.تر از فروشندگان می شوند . بنابراین اینجاست که قیمت سهم از این نقطه برگشته و افزایش پیدا می کند.

 5 . خط مقاومت

مانند سایر اصطلاحات بورس، معمولا برای هر اصطلاحی نقطه ی مقابلی وجود دارد که خط مقاومت نیز نقطه ی مقابل خط حمایت محسوب می شود.
نقاطی که سهم در آن ها بیشترین قیمت را تجربه کرده است نقاط مقاومتی نام دارند که معمولا زمانیکه سهم به این نقاط برسد از قیمت خورد برمیگردد و نزول قیمت پیدا می کند.10 مورد از پرکاربردترین اصطلاحات بورس
وصل کردن نقاط مقاومتی نیز خط مقاومت را تشکیل خواهد داد که در ادامه.، در باره ی آن بیشتر توضیح خواهیم داد.
علت صعود قیمت سهم از نقطه ی مقاومتی چیست؟ با رسیدن قیمت به خط مقاومت، عرضه بیشتر از تقاضا  می شود و در نتیجه قدرت فروشندگان بیشتر میشود و بنابراین قیمت سهم از این نقطه کاهش پیدا می کند.

بیشتر بخوانید
بازار فارکس و اصطلاحات رایج آن

در صورتی که تشخیص دادید قیمت سهم به خط مقاومت نزدیک شده است بهتر است قبل از هر کس دیگری آن سهم را بفروشید تا در صف فروش سهم گرفتار نشوید.
نکته ی مهم این است چنانچه سهمی مقاومت را شکسته و بالا برود، نقطه ی مقاومتی سهم به حمایت تبدیل شده و این برای سهم نشان دهنده ی یک رشد خوب خواهد بود.10 مورد از پرکاربردترین اصطلاحات بورس

 6 . سرریز شدن

ما مثالی خواهیم زد تا بیشتر با نحوه ی سرریز کردن سود آشنا شوید .

برای مثال فرض کنید شما سهامی را به مقدار.یک ملیون تومان خریداری کرده اید . پس از مدتی که 20 درصد سود به آن تعلق گرفت شما می توانید با فروش مقداری از آن سهام.و به اندازه ی سودی که کرده اید.، پولتان را از ان سهام خارج کنید . میزان درصد سرریز سود به خود شما بستگی دارد اما اصولا از 15 درصد به بالا را در سهمی سرریز سود می کنند . با این کار شما سودی که از سهم خود به دست آورده اید را ذخیره می کنید یا یک سهام جدیدی از آن می خرید و ریسک معاملات خودتان را با این کار کاهش می دهید.

بورس

پورتفو یا سبد سهام چیست؟

ممکن است با شنیدن نام پورتفو دچار سردرگمی شوید.اما نگران نباشید.پورتفو یک تعریف ساده دارد و آن هم سبد تمام سهام.های شما و نحوه ی سبد گردانی شما را نشان می دهد .بنابراین پورتفو مجموع سهم های شرکت هایی.است که شما با کد معاملاتی خود خرید کرده اید.
برای اینکه بتوانید پورتفوی مناسبی بچینید باید همیشه این نکته.را به خاطر داشته باشید که از هیچ شرکت مشابهی بیش از 25 درصد سرمایه خودتان در پورتفو خرید نکنید.10 مورد از پرکاربردترین اصطلاحات بورس

برای این مورد نیز مثالی میزنم تا برایتان واضح تر شود فرض کنید به میزان ده.ملیون تومان پولتان را وارد بازار بورس و سرمایه کرده اید، برای اینکه ریسک سرمایه گذاری شما پایین بیاید حق ندارید بیش از 2.5 ملیون تومان را برای خرید سهم.یا سهم هایی از شرکت های مشابه اختصاص دهید. یعنی فقط تا سقف 2.5 ملیون تومان می توانید از شرکت های دارویی خرید کنید و با بقیه.پولتان تا سقف 2.5 ملیون تومان از فلزات و شرکت های سرمایه گذاری و شرکت.های نفتی و غیره می توانید خرید کنید. این کار باعث کاهش ریسک شما می شود و یک سبد فوق العاده را به شما خواهد داد.
در صورتی که بیش از 25 درصد سرمایه تان را وارد سهام یک.شرکت کنید عواقب ریسک کارتان را مبنی بر نزول قیمت شرکت باید بپذیرید.

7 .  ارزش سهم

ارزش سهم نشان دهنده ی قیمت واقعی سهم است زمانی که هنوز سهم به آن قیمت نرسیده است.
برای مثال زمانی که شما زمینی را به قیمت صد ملیون تومان خریداری می کنید می دانید که ارزش این زمین بیشتر از صد ملیون تومان است و در آینده حتما قیمت زمین بالا خواهد رفت و اصولا زمانی تصمیم به خرید زمین میگیرید که بدانید ارزش.آن بیشتر از قیمتی هست که هم اکنون دارد و در آینده به قیمت آن اضافه خواهد شد. مورد از پرکاربردترین اصطلاحات بورس

بورس

بنابراین در بازار بورس هم، چنانچه تشخیص دادید ارزش سهمی از میزان قیمتی که اکنون دارد بالاتر است.بهترین موقع برای خرید آن سهم است چرا که در آینده حتما قیمت سهم بالا خواهد رفت تا زمانی.که به ارزش واقعی خود برسد و برعکس زمانیکه قیمت سهم از ارزش آن بالاتر باشد به احتمال زیاد قیمت سهم نزول میکند تا به ارزش خود برسد.
اصولا تعیین کردن ارزش سهم کار ساده ای به نظر نمی رسد اما تحلیل گران بازار.بورس ارزش سهم را از روی زمین های متعلق به شرکت میزان دارایی های مطالبه نشده ی شرکت که در آینده مطالبه خواهد شد.، تجهیزات شرکت و سایر سرمایه های شرکت که به آن اضافه خواهد شد محاسبه می کنند.

بیشتر بخوانید
راهنمای کامل آنالیز اینستاگرامی

  8 . سیگنال خرید

سیگنال خرید از پرکاربرد ترین اصطلاحات بورس است و در واقع مطلع کردن افراد برای خرید.سهمی است که در آینده ی نزدیک شروع به رشد خواهد کرد.
سیگنال خرید را می توان با دلایل زیادی صادر کرد اما بهترین کار این است.که شما خودتان مطالعه و محاسبه کنید که آیا واقعا سهم در آینده مستعد رشد خواهد بود یا خیر.10 مورد از پرکاربردترین اصطلاحات بورس
معمولا سیگنال خرید با نزدیک شدن قیمت به نقطه ی حمایتی سهم.، با شکستن خط مقاومتی سهم، با افزایش سرمایه ی سهم ، تشکیل صف خرید برای سهم و خیلی دلایل دیگر می تواند صادر شود.
برای اینکه خریدی با اطمینان داشته باشید به شما توصیه می کنیم تا زمانی که خودتان به خرید سهمی مطمئن نشده اید با نظرات دیگران مبنی بر سیگنال خرید، وارد سهم نشوید.

9 . سیگنال فروش

سیگنال فروش نیز درست در نقطه ی مقابل سیگنال خرید قرار دارد. این اصطلاح بورس یعنی اگر سهمی را دارید تا قبل از اینکه صف فروش شود و نتوانید از آن خارج شوید.، سهم خود را فروخته و خارج شوید.
سیگنال فروش نشان دهنده ی این است که سهم در آینده شاهد روند نزولی خواهد بود.
سیگنال فروش می تواند با نزدیک شدن سهم به خط مقاومت، شکستن خط حمایتی به سمت پایین.، و یا عوامل دیگری که موجب نزول قیمت سهام شرکت می شود، باشد.10 مورد از پرکاربردترین اصطلاحات بورس
سعی کنید به سیگنال فروشی که افراد می دهند تا قبل از مطمئن شدن اعتماد نکنید. چون همین ممکن است دلیلی باشد برای در آوردن سهام با ارزش از چنگ شماست.

 10 . افزایش سرمایه

افزایش سرمایه یکی از روش های تامین مالی شرکت هاست.تا بتوانند فعالیت های خود را توسعه دهند و رقابت بهتری را در بازار سرمایه داشته باشند.

بورسافزایش سرمایه به چهار روش صورت میگیرد که در ادامه خواهیم گفت.10 مورد از پرکاربردترین اصطلاحات بورس

  1. افزایش سرمایه از محل سود انباشته
  2. افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی شرکت (معمولا زمانی اتفاق می آفتد که کشور دچار تورم شدید است)
  3. افزایش سرمایه از محل آورده ی نقدی سهامداران
  4. افزایش سرمایه از محل حق تقدم

در نتیجه ی افزایش سرمایه ی شرکت سه اتفاق مهم می افتد : یکی اینکه نماد شرکت برای یک الی چند روز متوقف می شود.
دو اینکه شرکت پس از بازگشایی، قیمت سهم اش کاهش پیدا کرده و تعداد سهام به نسبت همان قیمت افزایش میابد (بنابراین مجموع قیمت سهام ثابت میماند).10 مورد از پرکاربردترین اصطلاحات بورس
سوم اینکه با بازگشایی نماد معمولا دامنه ی نوسان در یک روز کاری برای سهام وجود نخواهد داشت، و سهام بدون دامنه ی محدود معامله خوهد شد.

کلام آخر

در آخر امید داریم از مجموعه ی رایج ترین و پرکاربرد ترین اصطلاحات بورس که در اینجا اشاره شد.، نهایت استفاده را برده باشید و به دانش شما تا به امروز نسبت به بورس و بازار سرمایه اضافه کرده باشیم . برای آشنایی بیشتر با بازار بورس ما را در مقاله های بعدی همراهی کنید .

منبع : financialtribune.com

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید